Licheń: Dominikanin z Watykanu na warsztatach Ars Celebrandi

„Głosiciel Ewangelii jest wezwany, aby być człowiekiem czystym: aby zachowywać czystość obyczajów oraz głosić czystość doktrynalną” - zwrócił się w kazaniu do uczestników warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu o. Vincenzo Nuara OP, pracownik Papieskiej Komisji Ecclesia Dei mieszkający przy uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

– „Niestety dzisiaj ta cnota jest już prawie nie praktykowana… także dla niektórych w Kościele wydaje się nie na czasie; jakby niektóre instancje duszpasterskie chciały uznać ją za przestarzałą i zbędną”. W dalszym ciągu kazania ojciec Nuara ostrzegł, że historia uczy, iż z niemoralnością i rozluźnieniem zasad moralnych idzie w parze herezja, i zjawisko to obserwujemy dzisiaj, w otaczającej nas rzeczywistości.

W tej bolesnej sytuacji przykładem, jak postępować, są dla nas święci, do których należy bł. Czesław, jeden z pierwszych polskich dominikanów, towarzysz św. Jacka i patron Wrocławia. Właśnie w dniu, w którym w kalendarzu rytu dominikańskiego przypada jego wspomnienie liturgiczne, czyli 17 lipca, o. Vincenzo Nuara OP gościł na warsztatach liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu i odprawił dla ich uczestników Mszę św. solenną w rycie dominikańskim.

O. dr Vincenzo Nuara OP jest teologiem, religioznawcą oraz specjalistą od sekt i nowych ruchów religijnych. Wykłada teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Papieskim Angelicum w Rzymie. Założył Stowarzyszenie Młodzieży „Giovani e Tradizione” oraz stowarzyszenie kapłańskie „Amicizia Sacerdotale Summorum Pontificum”, mające na celu wspieranie wysiłków papieża na rzecz odkrycia, umacniania i rozpowszechniania liturgii łacińsko-gregoriańskiej.

Od lat organizuje w Rzymie międzynarodowe sympozja poświęcone badaniom nad motu proprio Summorum Pontificum. Od 2009 roku pracuje w Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, urzędzie watykańskim wchodzącym w skład Kongregacji Nauki Wiary i opiekującym się katolikami przywiązanymi do tradycyjnych łacińskich rytów liturgicznych.

Przypomnijmy, że kierujący tą Papieską Komisją abp. Guido Pozzo również przybył w tym roku z wizytą na warsztaty „Ars Celebrandi”. W dniu 18 lipca watykański dostojnik odprawił Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz nieszpory pontyfikalne, a także wygłosił konferencję pt. „Starożytna liturgia rzymska i współczesny kryzys wiary”.

Ryt dominikański jest własnym rytem Zakonu Dominikańskiego, skodyfikowanym w 1254 r. Do 1969 r. obowiązywał w Zakonie, natomiast obecnie celebracje w tym obrządku sprawowane są okazjonalnie – choć od chwili wydania motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum ich liczba stale wzrasta.

mw

Zobacz także