ks. prof. Józef Naumowicz o Bożym Narodzeniu

Zapraszam w tym wpisie do posłuchania wykładu ks. prof. Józefa Naumowicza na temat Bożego Narodzenia.

Z przyjemnością sam posłuchałem tego wczoraj podczas ubierania choinek w moim domu zakonnym. Z uwagi na tę czynność szczególnie miło było słyszeć jak Ksiądz Profesor rozprawia się z rozpowszechnionym i bezkrytycznie powielanym mitem pogańskiej genezy choinki.

Natomiast sam chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej na temat genezy i rozwoju wieczerzy wigilijnej, czego ks. prof. Naumowicz tutaj szerzej nie rozwija. Niektórzy kaznodzieje i pobożni autorzy utyskują, że u nas tradycja wieczerzy wigilijnej stała się w praktyce głównym elementem rodzinnego obchodu Narodzenia Pańskiego, a przecież najważniejsza jest liturgia. Zamiast utyskiwać może lepiej docenić ten zwyczaj jako przykład liturgii domowej, analogicznej do liturgii domowej i wieczerzy u Żydów w noc Paschy? W Paschę Żydzi też znają zwyczaj dodatkowego miejsca i nakrycia przy stole dla Mesjasza, którego objawienie jest wyczekiwane w Paschę. Ciekawe, czy to przypadkowa zbieżność intuicji czy jakiś wpływ kultury żydowskiej na chrześcijańską w Polsce?

W każdym razie zapraszam do posłuchania:

Czego jeszcze nie wiemy o Bożym Narodzeniu – ks. prof. Józef Naumowicz – Duchowość dla Warszawy. – YouTube

I błogosławionego świętowania narodzin Tego, który jest Bogiem z nami!


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....