Krzeszów: Premiera oratorium o. Dawida Kusza na festiwalu muzyki dawnej „Radix Poloniae”
Tegoroczna jesień i początek zimy będą czasem, w którym ożyją mury pocysterskiego opactwa w Krzeszowie na Dolnym Śląsku za sprawą festiwalu muzyki dawnej Radix Poloniae, którego zwieńczeniem będzie koncert 18 grudnia o godzinie 18:30.
– Na festiwalu muzyki dawnej w Krzeszowie zaprezentowane zostaną zapomniane dziś kompozycje, które niegdyś napisano specjalnie dla tego zabytkowego opactwa i które rozbrzmiewały za czasów jego świetności – mówi Mateusz Rusowicz, inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu.
Zupełnie oryginalnym wydarzeniem będzie wieńczący festiwal koncert, na którym usłyszymy Oratorium Gratiae Sanctae Mariae – zupełnie nowy utwór napisany przez ojca Dawida Kusza z okazji 400. rocznicy odnalezienia cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej. Wydarzenie to wpisuje się w wielowiekową tradycję kompozycji tworzonych specjalnie dla krzeszowskiego opactwa.
– Poszczególne części utworu opisują bazylikę krzeszowską, widzianą z perspektywy osoby idącej wzdłuż jej głównej nawy, nawiązują bezpośrednio do architektury i napisów sławiących Maryję, jakie można znaleźć w bazylice. To bezprecedensowe wydarzenie, którym pokażemy, że tradycja komponowania muzyki w Krzeszowie jest wciąż żywa. W ten sposób zapiszemy nową kartę muzycznej historii opactwa. Dzięki tej kompozycji ożywiamy tradycję i opowiadamy o wartościach, w które wierzymy. Chcemy doświadczać sztuki, która prawdziwie łączy ludzi. Podczas koncertu siadamy bowiem obok siebie i wspólnie doświadczamy muzyki, która opowiada o naszej historii – zapowiada Mateusz Rusowicz.
Utwór wykonają: Dawid Biwo (baryton solo), zespół wokalny Cracow Singers, Schola OP Wrocław oraz Capella Grissoviensis pod dyrekcją Mateusza Rusowicza. Nie zabraknie również brzmienia monumentalnych organów krzeszowskich, tak charakterystycznych dla tej przestrzeni. Koncert odbędzie się w niedzielę 18 grudnia – w nieprzypadkowym dniu, bo w krzeszowskie Święto Światła. Zapomniane kompozycje, historyczne instrumenty i gra świateł dostarczą festiwalowym gościom niezwykłych wrażeń.
Twórcy festiwalu muzyki dawnej Radix Poloniae w Krzeszowie – jak sami mówią – szukają odpowiedzi na pytanie o to, jak być szczęśliwym. Ponieważ badania pokazują, że niezawodną receptą na szczęście jest tworzenie unikalnych przeżyć z bliskimi nam osobami, postanowili powołać do życia ten niezwykły festiwal i dążą do tego, żeby dostarczyć jego odbiorcom niepowtarzalnych emocji. Zachwyt nad pięknem muzyki i na nowo odkrywanego opactwa w Krzeszowie oraz wspólne doświadczanie muzyki, które zbliża słuchaczy – to wszystko czyni ten festiwal wyjątkowym na muzycznej mapie Dolnego Śląska.
– Będziemy zaszczyceni, jeżeli publiczność zechce uczestniczyć w naszym przedsięwzięciu i da się porwać do wyjątkowo pięknego świata muzyki, dotychczas ukrytej pod płaszczem zapomnienia – konkluduje Mateusz Rusowicz.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.radixpoloniae.pl. Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz także
-
Kraków: Dni Muzyki Kościelnej – liturgie, koncerty,...
Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej to coroczne święto muzyki kościelnej, które odbywa się już... więcej
-
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu”...
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą się w dniach 13-15 grudnia... więcej
-
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego...
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Katowickiej organizują... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej