Kraków: Zakończyły się VI rekolekcje Mysterium fascinans
W drugi wrześniowy weekend (13–15 września 2013) w głównym gmachu krakowskiego seminarium duchownego odbyły się rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. VI edycja przebiegała pod hasłem „Duch – nasze uświęcenie. O działaniu Ducha Świętego w liturgii”.
Mysterium fascinans 2013 / fot. Grzegorz Czerwiński
Jak podkreślają najwierniejsi uczestnicy, pamiętający pierwszą edycję, która odbyła się przed sześciu laty w Skomielnej Czarnej – i kolejne: w Bystrej, Zembrzycach i Krakowie – twierdzą jednogłośnie, że organizatorom udało się przez ten czas wypracować bardzo trafny model, zapewniający równowagę pomiędzy formacją intelektualną, a celebracją liturgii i przeżywaniem rekolekcji. W każdej kolejnej edycji widać wyraźnie oba aspekty, a ich współistnienie przyjęło się bardzo dobrze i jest już naturalne.
Na Mysterium fascinans spotykają się także nowsze i dawniejsze formy rytu. To założenie, które organizatorzy przyjęli kilka lat temu, okazało się bardzo trafione. Dla niektórych uczestników to jedna z niewielu okazji (a często jedyna), żeby pójść na Mszę trydencką czy poznać dominikański sposób celebrowania Liturgii godzin. Zwieńczeniem trzech dni rekolekcji była uroczysta niedzielna Msza święta w Katedrze Wawelskiej.
Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego / fot. Grzegorz Czerwiński
Na tegoroczną edycję rekolekcji zostali zaproszeni wyłącznie prelegenci z Polski. Otwierający część naukową wykład ks. Macieja Zachary MIC poświęcony był roli Ducha Świętego w rytuale sakramentu chrztu. W oczekiwanym przez wielu wykładzie bp. Grzegorza Rysia, prelegent opowiadał o sakramencie bierzmowania z perspektywy celebransa.
Oprócz tego można było posłuchać wykładów ks. Wojciecha Węgrzyniaka (o uświęceniu w kulcie Starego Testamentu), ks. Grzegorza Strzelczyka i Marka Blazy SJ. Ten ostatni opowiedział o epiklezie anafor wschodnich, zwracając uwagę na problem jej relacji do opowiadania o ustanowieniu, który w końcu musiał się pojawić i ostatecznie wzbudził namiętną dyskusję po referacie ks. Tomasza Bacia o epiklezie na Zachodzie.
Prelekcja bp. Grzegorza Rysia / fot. Grzegorz Czerwiński
Szerszą relację z rekolekcji można znaleźć na blogu redakcji serwisu Liturgia.pl, która swoje wpisy zamieszczała na bieżąco. Tradycyjnie już przygotowywany jest także audiobook, zawierający nagrania wszystkich wykładów i homilii. Publikację, przygotowaną przez Katolik.pl, będzie można już wkrótce nabyć w serwisie sklep.liturgia.pl. Już teraz można jednak posłuchać katechezy o Podwyższeniu Krzyża Świętego, która pojawiła się na Liturgia.pl w kilka godzin po jej wygłoszeniu przez ks. Krzysztofa Porosło i o. Tomasza Grabowskiego OP.
Ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca i niestrudzony współorganizator wszystkich edycji Mysterium fascinans, już rozpoczął planowanie siódmego spotkania, które odbędzie się w dniach 12–14 września 2014 roku.
mw, mk
Zobacz także
-
Kraków: „Ofiara uwielbienia” – we wrześniu rekolekcje...
W dniach 8-10 września odbędą się znane w całej Polsce rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. Tematem... więcej
-
Po XV edycji „Mysterium Fascinans”
Obiecałem ostatnio zrobić wpis podsumowujący niedawne rekolekcje „Mysterium Fascinans” i słowa dotrzymuję. To będzie mój... więcej
-
Kraków: Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans już 9-11...
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II po raz 15. organizują największe... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej