Kraków: Synod, synod i po synodzie… Szansa dla Kościoła – Kolejne spotkanie z cyklu areOPag u dominikanów

Krakowscy świeccy dominikanie z fraterni św. Alberta Wielkiego zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu AreOPag. Odbędzie się ono w środę, 8 czerwca o godzinie 19:00. Tym razem spotkanie poświęcone będzie trwającemu Synodowi.

Ogłoszony przez papieża synod poświęcony synodalności Kościoła wywołał początkowo wiele kontrowersji. Jeszcze nigdy dotychczas synod, który stanowi zgromadzenie biskupów, nie był poprzedzony tak długimi i szerokimi konsultacjami, które zaangażować miały świeckich katolików i sięgać samych parafii. Emocje wywoływały do tego informacje o „drodze synodalnej” proponowanej przez katolików w Niemczech. W końcu synod zastał Kościół w Polsce w samym centrum kryzysu, na który złożyły skandale seksualne i brak adekwatnej odpowiedzi hierarchów, pandemiczne osłabienie więzi ze wspólnotą i spór wokół ustawy antyaborcyjnej. Po kilku miesiącach miejsce kontrowersji zajęła milcząca obojętność. Udało nam się obronić przed synodem? Czy synod to jedna wielka zmarnowana szansa?

Na ostatnim przed wakacjami panelu dyskusyjnym, AreOPagu, zostaną poruszone takie kwestie jak: Czego w ogóle mamy prawo spodziewać się po synodzie? Co nas razi w pytaniach ankiety synodalnej i czy to słuszne oburzenie? Jak przełożyć ogólnokościelne pytania na lokalną rzeczywistość? Czy wraz z zamknięciem konsultacji synodalnych w diecezjach synod ten faktycznie już się dla nas skończył?

Gośćmi spotkania będą:

Barbara Radzimińska – należy do wspólnoty Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego, rzeczniczka Kongresu Katoliczek i Katolików, pochodzi z archidiecezji gdańskiej, ma doświadczenie pracy misyjnej w kilku krajach, m.in. w Argentynie, Hiszpanii i na Ukrainie, mieszka w Sopocie.

dr Katarzyna Bruzda-Lecyk – artystka, doktor sztuk pięknych i teolożka. Założyła Iluminatornię, szkołę i pracownię artystyczną dla dorosłych, gdzie przez spotkanie ze sztuką i pięknem oraz działania kreatywne pomaga w odnalezieniu wewnętrznej ścieżki do siebie.

dr hab. Piotr Sikora – filozof i teolog, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, profesor Akademii Ignatianum, członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej.

dr hab. Łukasz Murzyn – wykładowca i dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Artysta intermedialny. Tworzy wideo instalacje, instalacje i performance. Eksperymentuje z kontekstem sztuki. Łączy nowe media z zagadnieniami psychologii religii i liturgią Kościoła. Interesuje się także problemami interpretacji dziedzictwa oraz kryzysu cywilizacyjnego i kulturowego. Niezależny kurator i animator projektów skoncentrowanych na dialogu w polu kultury.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Barszcz – świecka dominikanka, członek redakcji „Pressji”, absolwentka filozofii i informatyki

Jubileuszowy „areOPag” u krakowskich dominikanów to wyjątkowa przestrzeń dialogu tworzona przez świeckich dla świeckich. Już od lutego 2022 w auli św. Tomasza raz w miesiącu wieczorną porą można będzie dołączyć do specjalnie przygotowanych spotkań z przedstawicielami świata nauki i sztuki.

Wśród podjętych tematów znajdą się te ważne i trudne, a szczególnie aktualne społecznie, jak miejsce świeckich w Kościele, granice sztuki, rola kobiet, sprawa uchodźców i migrantów, nauka i wiara, synodalność. Rozmowom zaproszonych gości towarzyszyć będzie okazja do zadawania pytań, wypowiedzenia komentarza, podzielenia się swoim spojrzeniem. Wszystko po to, by – słuchając się wzajemnie – poszukiwać tego, co dobre i budujące.

Zobacz także