Kraków: Świeccy w Kościele – tożsamość, formacja, misja. Spotkanie u dominikanów już w środę

Już w najbliższą środę, 9 lutego o godzinie 19:00 w Auli św. Tomasza przy klasztorze oo. dominikanów na ul. Stolarskiej odbędzie się spotkanie Świeccy w Kościele - tożsamość, formacja, misja. Wśród gości m. in. o. dr Ireneusz Wysokiński OP, dr Elżbieta Wiater, Mariusz Gumułka OPs  i red. Konstanty Pilawa. Spotkanie jest organizowane w ramach syklu areOPag.

Skąd się wziął podział na świeckich i duchowieństwo? Jak dbać o własną formację, będąc osobą świecką? Które spośród zadań stojących obecnie przed świeckimi są najważniejsze? Jak w relacjach z duchowieństwem nie popaść w skrajności – z jednej strony poprzez patrzenie przez palce na nieprawidłowości, z drugiej przez krytykanctwo? – Te oraz wiele innych tematów zostanie podjętych podczas organizowanego przez fraternię św. Alberta Wielkiego w Krakowie panelu “Świeccy w Kościele – tożsamość, formacja, misja”.

W dyskusji wezmą udział: o. dr Ireneusz Wysokiński OP – doktor historii KUL, wieloletni asystent fraterni św. Alberta Wielkiego;  dr Elżbieta Wiater – dziennikarka, historyk i teolog, blogerka, autorka licznych artykułów i książek; Mariusz Gumułka OPs – mistrz formacji fraterni św. Alberta Wielkiego; red. Konstanty Pilawa – członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, redaktor naczelny czasopisma idei “Pressje”. Panel poprowadzi Agnieszka Barszcz OPs.

Spotkanie odbędzie się 09.02.2022 o godzinie 19:00 w Auli św. Tomasza z Akwinu w krakowskim klasztorze dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 i będzie stanowiło pierwsze spośród serii spotkań “areOPag” organizowanych w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia Polskiej Prowincji Dominikanów.

Jubileuszowy „areOPag” u krakowskich dominikanów to wyjątkowa przestrzeń dialogu tworzona przez świeckich dla świeckich. Już od lutego 2022 w auli św. Tomasza raz w miesiącu wieczorną porą można będzie dołączyć do specjalnie przygotowanych spotkań z przedstawicielami świata nauki i sztuki.

Wśród podjętych tematów znajdą się te ważne i trudne, a szczególnie aktualne społecznie, jak miejsce świeckich w Kościele, granice sztuki, rola kobiet, sprawa uchodźców i migrantów, nauka i wiara, synodalność. Rozmowom zaproszonych gości towarzyszyć będzie okazja do zadawania pytań, wypowiedzenia komentarza, podzielenia się swoim spojrzeniem. Wszystko po to, by – słuchając się wzajemnie – poszukiwać tego, co dobre i budujące.

Zobacz także