Kraków: Śpiewanie tradycyjnych pieśni zadusznych u dominikanów

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, Bractwo Śpiewacze San Clemente oraz Vigilantes - schola chorałowa zapraszają do wspólnej modlitwy tradycyjnymi pieśniami zadusznymi. Nabożeństwo odbędzie się w piątek 12 listopada o godz. 20.15 w klasztornym kapitularzu.

W czasie koncertu będzie można wysłuchać, a także włączyć się w śpiew tradycyjnymi modlitwami i pieśniami zadusznymi i i pogrzebowymi – mówi nam o. Wojciech Sznyk, współorganizator koncertu. Będzie to czas nie tylko, w którym będzie można wysłuchać wykonań nowszych czy starszych pieśni, ale przede wszystkim czas wspólnej modlitwy za zmarłych – dodaje. W czasie koncertu pojawią się śpiewy pojedyncze i wielogłosowe. Zachęcamy oczywiście do wspólnego śpiewu, choć pojawią się i takie pieśni w repertuarze jak kieleckie Libera me – reponsorium na 3 głosy ze śpiewnika Siedleckiego z 1876, w którego śpiew zapewne ciężko się będzie włączyć.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Bractwo San Clemente działa od 2015 roku przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Członków bractwa łączy wspólna pasja, jaką jest śpiew, modlitwa, odkrywanie i przywracanie skarbów muzyki dawnej oraz tradycyjnej do ich właściwej przestrzeni: liturgii czy nabożeństw. Przez muzykę pragną wysławiać Pana Boga i w ten sposób pomagać innym w przeżywaniu piękna liturgii. Występy bractwa San Clemente są nie tylko koncertami muzycznymi, lecz także głęboką formą modlitwy śpiewem, połączoną z przeżyciem duchowym.

Członkowie bractwa śpiewają chorał gregoriański, muzykę polifoniczną, korsykańską, gruzińską jak i polskie pieśni tradycyjne.

ŚPIEWNIK DO POBRANIA


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także