Kraków: Prawykonanie „Requiem za ofiary Covid” – koncert Dawida Kusza w bazylice dominikanów

W najbliższą sobotę 26 marca w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy odbędzie się koncert jubileuszowy w ramach obchodów 800-lecia dominikanów w Polsce, podczas którego nastąpi prawykonanie „Requiem za ofiary Covid”, skomponowanego przez Dawida Kusza OP.

12 marca 2020 roku media doniosły o pierwszej śmiertelnej ofierze pandemii koronawirusa w Polsce, 56-letniej, anonimowej mieszkance Poznania. W ciągu ostatnich 2 lat choroba pochłonęła życie 110 tysięcy Polek i Polaków – podobnie jak ona – bez imion, bez nazwisk, bez twarzy. Osób, które stały się liczbami w codziennych statystykach.

– W dwa lata po wybuchu pandemii chcemy oddać cześć wszystkim ofiarom, upamiętnić je i wyrazić wdzięczność wobec medyków walczących o życie chorych – mówią organizatorzy. – W ten sposób sztuka i religia stworzą przestrzeń do wspólnego przeżycia żałoby. Ufamy, że koncert ten nie będzie tylko doświadczeniem estetycznym, ale stanie się ważnym symbolem jedności Polaków wobec dramatu cierpienia i śmierci rodziców, rodzeństwa, dzieci i przyjaciół. Niech piękno muzyki i duchowe skupienie przyniosą pocieszenie i pokrzepienie bliskim ofiar.

Requiem zostało skomponowane przez młodego krakowskiego kompozytora, wykładowcę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, o. dr. Dawida Kusza OP. Utwór został zamówiony specjalnie na tę okazję.

Koncert odbędzie się w bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Wystąpi chór kameralny Sancta Trinitas oraz zaproszeni instrumentaliści. Początek o godzinie 20:30, wstęp wolny.

Dawid Kusz – dominikanin. Urodzony w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika.

Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

Zobacz także