Kraków: Konferencja o historycznych księgozbiorach dominikańskich
Ciekawe, często burzliwe, losy księgozbiorów z bibliotek dominikańskich są tematem konferencji naukowej organizowanej w Krakowie w dniach 20-22 listopada. To wydarzenie łączy się z okrągłym jubileuszem 500-letniego udokumentowanego istnienia biblioteki krakowskich kaznodziejów.
Konferencja organizowana jest przez cztery instytucje: Bibliotekę Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bibliotekę Jagiellońską oraz Dominikański Instytut Historyczny.
Zakon Kaznodziejski od momentu przybycia do Polski w XIII w. brał czynny udział w życiu intelektualnym kraju. Dominikanie w ciągu wieków zgromadzili bogate księgozbiory, które w wyniku zawirowań historycznych rozproszyły się lub bezpowrotnie przepadły, jak choćby zbiór biblioteki krakowskiej, zniszczony przez pożar w 1850 r. To, co ocalało jest niezwykle cennym materiałem do badań nad kulturą intelektualną i kulturą książki nie tylko w środowiskach dominikańskich, ale – przez ścisłe związki dominikanów z kręgami akademickimi – w całym kraju.
Jak dowiadujemy się z akt archiwalnych, w 1514 r. Anna Ligęzina ofiarowała na wybudowanie biblioteki przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie srebrny, pozłacany puchar oraz drogi szafir oprawny w złoto. W roku 2014 biblioteka rozpoczyna więc 500. rok swojego udokumentowanego istnienia. Trzydniowa konferencja naukowa „Historyczne księgozbiory dominikańskie. Miejsca, ludzie, historie” jest okazją do przyjrzenia się dziejom klasztornych bibliotek.
Zaproszeni prelegenci z wielu ośrodków naukowych przedstawią historie książnic m.in. z Krakowa, Łańcuta, Sandomierza, Lwowa, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego czy Grodna i przybliżą działalność zasłużonych zakonników: bibliofila Feliksa z Sieradza, Pawła Ruszela, znakomitego kaznodziei Fabiana Birkowskiego i Abrahama Bzowskiego, donatora pięknych opraw. Pracownicy największych polskich bibliotek naukowych opowiedzą o rękopisach i starych drukach, które trafiły tam z klasztornych półek. Uczestnicy dowiedzą się także, kto ofiarowywał książki warszawskiej bibliotece dominikanów oraz jak badania myśli św. Tomasza z Akwinu wpływały na rozwój księgozbioru klasztoru krakowskiego.
Zaproszeni goście opowiedzą o unikatowych pozycjach ze zbiorów dominikańskich, takich jak Ecclesiae Militantis Triumphi czy Rationes Decem Edmunda Campiona. Jedna z prelekcji będzie poświęcona oracjom pisanym z okazji ślubów zakonnych lwowskich sióstr dominikanek w XVIII w. Repertuar muzyczny kapeli z Gidel z tego samego okresu może zaciekawić nie tylko muzyków, a do najbardziej niezwykłych należy referat o staropolskich zaklęciach przeciwko jadowitym robakom. W sobotę, na zakończenie konferencji, goście zaproszeni do krakowskiego klasztoru wezmą udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym perspektyw badawczych bibliotek kościelnych.
Podczas konferencji na uczestników będą czekały dodatkowe atrakcje. Jedną z nich będzie pierwsza prezentacja odnalezionego niedawno w krakowskiej bibliotece oo. Dominikanów jedynego znanego autografu Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, równie słynnego co tajemniczego barokowego poety. Podczas wieczornego koncertu „Jako rzecz piękna” zespołu wokalnego Collegium Palestrinae w bazylice Trójcy Świętej w programie znajdą się m.in. utwory Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, Cristóbala de Moralesa, Alonsa Lobo, Heinricha Isaaca, Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki.
Szczegółowy program konferencji oraz wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie informacyjnej.
Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym konferencji.
zm
Zobacz także
-
Kraków: Ad fontes cathedralis cracoviensis – konferencja...
Archiwum i Biblioteka Krakowskiej Kapituły Katedralnej zaprasza do udziału w kolejnej, trzeciej edycji koncertów i... więcej
-
Kraków: Konferencja o sztuce sakralnej i wernisaż...
„Obrazy Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny” – pod takim tytułem w środę 9 listopada,... więcej
-
Tyniec: Międzynarodowa Konferencja „Ad fontes Cathedralis Cracoviensis”...
Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego wraz z Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej