Kraków: Kobiety w Kościele – kolejne spotkanie z cyklu areOPag u dominikanów

Krakowscy świeccy dominikanie z fraterni św. Alberta Wielkiego zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu AreOPag. Odbędzie się ono 15 marca o godzinie 19:00. Tym razem spotkanie poświęcone będzie tematowi kobiet w Kościele.

Kim jest kobieta w dzisiejszym Kościele? Czy może w nim odnaleźć swoje prawdziwe miejsce, czuć się w nim dobrze? Czy musi występować w opozycji do mężczyzn, także tych w sutannach i habitach, albo czy powinna ich czasem zastępować? Jak ważna jest rola matki, także tej duchowej, oraz siostry w formacji seminaryjnej i wzajemne wspieranie się kobiet zaangażowanych w Kościół? Czy także dziś kobiety formatu Katarzyny ze Sieny, czy Teresy z Avila są w stanie skutecznie wpłynąć na kształt Kościoła? Te i inne pytania o roli i pozycji kobiet we współczesnym Kościele na świecie i lokalnym Kościele polskim, zadamy na kolejnym, trzecim już, panelu dyskusyjnym z cyklu AreOPag pt. „Kobiety w Kościele”.

Na panel zapraszają świeccy dominikanie z fraterni św. Alberta Wielkiego w Krakowie. Spotkanie odbędzie się 15 marca o godzinie 19.00 w auli św. Tomasza w Klasztorze oo. Dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie.

Gośćmi panelu będą:

Edyta Choczewska – pedagog, od wielu lat wraz z mężem zaangażowana w stowarzyszenie „Spotkania małżeńskie”, mama dwóch dorosłych córek.

Elżbieta Wiater – doktor teologii, historyk, dziennikarka, blogerka i pisarka, autorka licznych artykułów i książek.

Marzena Władowska CHR – siostra zakonna ze zgromadzenia Jadwiżanek Wawelskich, wieloletnia formatorka młodych sióstr w swojej wspólnocie zakonnej, a także przełożona generalna zgromadzenia w latach 2009 – 2021.

Jubileuszowy „areOPag” u krakowskich dominikanów to wyjątkowa przestrzeń dialogu tworzona przez świeckich dla świeckich. Już od lutego 2022 w auli św. Tomasza raz w miesiącu wieczorną porą można będzie dołączyć do specjalnie przygotowanych spotkań z przedstawicielami świata nauki i sztuki.

Wśród podjętych tematów znajdą się te ważne i trudne, a szczególnie aktualne społecznie, jak miejsce świeckich w Kościele, granice sztuki, rola kobiet, sprawa uchodźców i migrantów, nauka i wiara, synodalność. Rozmowom zaproszonych gości towarzyszyć będzie okazja do zadawania pytań, wypowiedzenia komentarza, podzielenia się swoim spojrzeniem. Wszystko po to, by – słuchając się wzajemnie – poszukiwać tego, co dobre i budujące.

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także