Kraków: Dziedzictwo prawne i doktrynalne papieża Benedykta XVI – we wrześniu konferencja

Koło Naukowe Prawa Kanonicznego TBSP UJ serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Dziedzictwo prawne i doktrynalne papieża Benedykta XVI. Legal and doctrinal heritage of pope Benedict XVI”, która odbędzie się 28 września 2024 r. w Krakowie, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w formie hybrydowej.

Konferencja odbędzie się 28 września 2024 r. w Krakowie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Pałacu Larisha na ulicy Brackiej 12, od godziny 9 do 19:40 — w sali audytoryjnej, przy samym wejściu do budynku, wstęp wolny.

Pontyfikat Papieża Benedykta XVI, trwający od 19 sierpnia 2005 do 28 lutego 2013 r. był niełatwym czasem w historii Kościoła, mimo że dla Europy był to okres względnego spokoju. Można zaryzykować stwierdzenie, że w czasie jego trwania powoli wzbierała fala, która ostatnio ekstremalnie przybrała na sile i uderza z całą swoją mocą nie tylko w Kościół katolicki, ale wszystkie instytucje reprezentujące stary porządek. Czy Benedykt XVI zostawił jednak Kościół i Europę nieprzygotowanymi?

Celem konferencji jest przybliżenie szeroko rozumianej spuścizny Benedykta XVI. Szczególny nacisk planujemy położyć na kościelne akty normatywne wydawane w czasie sprawowania przez niego urzędu papieskiego. Jednak wydaje się, że nie sposób zgłębić „ducha” praw wydanych z inicjatywy tego papieża, bez pochylenia się nad jego dorobkiem doktrynalnym i teologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem encyklik i innych form w których nauczał nie tylko Kościół, ale cały świat. Kolejnym polem, jakie organizatorzy zamierzają zbadać podczas konferencji jest to, w jaki sposób papież Benedykt XVI władał Kościołem w porównaniu do jego poprzedników i następcy na tronie Piotrowym; chcą też, aby konferencja była okazją do bliższego zapoznania się z samą postacią Josepha Ratzingera i jego dziełami.

mw

Zobacz także