Kielce: Za nami 21. edycja targów Sacroexpo

Podczas trzydniowego spotkania branży związanej z tematyką religijną, hale Targów Kielce wypełniła oferta 128 wystawców z 7 krajów. Tegorocznej edycji Wystawy Sacroexpo, którą odwiedziło 2500 gości, towarzyszyły wystawy i inspirujące, merytoryczne spotkania.

Szeroka oferta branży sakralnej

Goście targów Sacroexpo mieli okazję zapoznać się z różnorodną ofertą firm z: Polski, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Ukrainy, Chorwacji, Włoch i Czech. Oprócz produktów i nowoczesnych rozwiązań dedykowanych kościołom i obiektom sakralnym, nie zabrakło również wysokiej jakości dewocjonaliów oraz niepowtarzalnych wyrobów artystycznych. Rzeźby, ikony bizantyjskie, obrazy, tradycyjne i nowoczesne projekty witrażowe oraz ręcznie zdobione szkło i kryształy, to tylko część z produktów, jakie zwiedzający mogli znaleźć na stoiskach. Miłośnicy książek mogli liczyć na szeroką gamę materiałów piśmienniczych i homiletycznych m.in. modlitewników, kalendarzy, najnowszych pozycji popularnych wydawnictw katolickich oraz wielu innych publikacji promujących wartości chrześcijańskie.

Kierunek – turystyka pielgrzymkowa

Biura pielgrzymkowe i turystyczne zaprezentowały najnowsze broszury, katalogi i propozycje wycieczkowe oraz liczne konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Podczas tegorocznej edycji targów, na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno- Pielgrzymkowego Patron Travel odbyła się loteria dla wszystkich osób konsekrowanych, w której cztery zwycięskie osoby otrzymały nagrodę – pielgrzymkę do Rzymu.

Nagrody i wyróżnienia Wystawców

Tradycyjnie podczas Wystawy Sacroexpo, najciekawsze rozwiązania i produkty zostały nagrodzone wyróżnieniami i medalami targów. Wśród nich znalazły się: ŠKRABL ORGLARSTVO ze Słowenii za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego, S.G. ŻELEŃSKI, Krakowski Zakład Witrażów za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową, ART10.PL Monika Frątczak-Rodak Design z Łodzi za projekt przebudowy architektonicznej aranżacji prezbiterium p.w.św Mateusza Ewangelisty w Dawidach Bankowych, Piekarnia CHARISTIA za wyjątkową edycję grawerowanych matryc i upieczonych opłatków wigilijnych z polskimi kolędami, Galeria Prima Porta Antiquities z Warszawy za próbę wprowadzenia do powtórnego użytku sakralnego obiektów zabytkowych, firma CREO Engineering ze Szczekocin za system ogrzewania oraz Metaloplastyka z Siedlec za książkę „Dawne kotlarstwo warsztat i wyroby” – Autor – Bernard Nowakowski – Wydawnictwo Poligraf.

Medale Honorowe: JE Prymasa Seniora ks. kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka oraz nagrodę honorową JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego otrzymały kolejno: Krakowski Zakład Witrażów S. G. ŻELEŃSKI Sp. z o.o. za Witraż „POLONIA” wg projektu Wyspiańskiego, Pracownia Rzemiosła Artystycznego ABA CUPRUM z Ciechocinka za pomysł wykonania Ikony M.B. Częstochowskiej oraz Złotej Róży Wotywnej oraz Oficyna Wydawniczej RC ze Stefanowa za dokumentację zabytkowych obiektów sakralnych w technice 3D sfinalizowane wykonaniem makiety.

Stoiska z wyróżnieniem Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego

W drugim dniu targów SACROEXPO Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Jego Ekscelencja Paisjusz wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne. Najprzewielebniejszy Paisjusz serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom wydarzenia za obecność: – Serdeczne Bóg Zapłać za to, że jesteście. To dzisiejsze Bóg Zapłać podczas tej edycji targów kieleckich jest szczególne. Bo to Bóg Zapłać jest ze słowami – za to, że nie lękacie się niczego – mówił Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz. Wśród pięciu wyróżnionych firm znalazły się: AGAT, Ludwisarnia Felczyńskich, Ikony Bizantyjskie, Bracia Dąbrowscy oraz ABA Cuprum.

Wyjątkowe jubileusze

Tegoroczna edycja targów SACROEXPO zbiegła się w czasie z obchodami wyjątkowych jubileuszy. Piekarnia Charistia świętowała 50-lecie istnienia i z tej okazji przygotowała wyjątkową edycję grawerowanych matryc do wypieku opłatków. Dom Wydawniczy „Rafael” obchodził swoje 20. urodziny, a Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich już od dekady współpracuje z Targami Kielce przy organizacji Wystawy Sacroexpo.

Wyjątkowe ekspozycje

Uzupełnieniem targów branży sakralnej są wyjątkowe, tematyczne wystawy i merytoryczne spotkania. Wśród nich były m.in. Wystawa „Fortis in Fide. Silny w wierze” poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu organizowana przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz panoptikum antycznych przedmiotów, połączona z prelekcją pn. ,,Czasy Chrystusa zaklęte w starożytnych obiektach codziennego użytku” organizowana przez galerię PRIMA PORTA Antiquities.

Przez Sztukę do Boga – gala PER ARTEM AD DEUM 2020

Tradycją targów SACROEXPO jest uroczysta gala, podczas której wyróżnieni zostali laureaci nagrody przyznawanej od 2005 roku przez Papieską Radę ds. Kultury – Per Artem Ad Deum. Wyjątkowo, tegoroczna gala połączona była z uroczystością otwarcia targów branży sakralnej.

– Wystawa SACROEXPO to wydarzenie, które pozwala odkrywać piękno sztuki sakralnej. Od lat cieszy się ono dużym zainteresowaniem w Polsce i zagranicą. Doświadczenie zbierane ponad ćwierć wieku, owocuje coraz lepszą, profesjonalną organizacją targów. W tym roku dodatkowo bardziej skomplikowaną z uwagi na reżim sanitarny. Także i w tym roku przygotowany został bogaty program wydarzeń towarzyszących: szkolenia, konferencje, warsztaty. Gratuluję organizatorom podjętych wysiłków i przygotowania Wystawy w tym trudnym czasie. Zapewne i w tym roku, podczas zwiedzania targów będzie wiele wrażeń estetycznych i owocnych kontaktów  – podkreślał Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

Do grona nagrodzonych nagrodą PER ARTEM AD DEUM dołączyli Paweł Łukaszewski za „twórczość kompozytorską i poszukiwanie istoty muzyki sakralnej”, Śp. Jerzy Skąpski za „twórczość umożliwiającą przełożenie wizji na formy plastyczne” oraz Leszek Sosnowski za „działalność na rzecz rozwijania literatury polskiej, w tym publikację wielotomowej serii książek przedstawiających dzieje Pontyfikatu św. Jana Pawła II”. Zwiedzający mogli zapoznać się z twórczością nagrodzonych laureatów, w specjalnie zaaranżowanej strefie. Na ekspozycji można było m.in. nabyć płyty Pawła Łukaszewskiego dostępne na stoisku Wydawnictwa DUX, zobaczyć plansze projektowe i prace Śp. Jerzego Skąpskiego oraz zapoznać się z 27-tomową serią „Dzieje Pontyfikatu Jana Pawła II”, których redaktorem jest Leszek Sosnowski.

Merytoryczne spotkania podczas Sacroexpo

W programie tegorocznego święta branży sakralnej nie zabrakło merytorycznych, tematycznych spotkań i konferencji. Jednym z nich był panel dyskusyjny „Kultura w czasach pandemii”, w której poruszano różne wymiary kultury i sztuki dotknięte przez pandemię Covid-19. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych dziedzin:  Krzysztof Gąsior – kierownik Katedry Psychologii Uniwersytety Jana Kochanowskiego, Bogna Kietlińska z Katedry Metod Badania Kultury Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Lubacz – aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś, ks. Jan Oleszko SAC – wicerektor kościoła św. Karola Broneusza na Karczówce oraz Bożena Szczypiór – wiceprezydent Kielc. Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Duszpasterskie WESOŁA54 oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej o/Kielce.

Podczas targów Sacroexpo odbyło się również spotkanie dla Sekretarzy i Ekonomów Prowincjalnych Zakonów w Polsce oraz otwarta sesja tematyczna dla administratorów obiektów sakralnych i zakonnych.

Targi z nutami w tle

Muzyka stanowi nieodłączny element Wystawy Sacroexpo. Podczas tegorocznej edycji można było nie tylko usłyszeć wysokie brzmienia organów kościelnych, ale również obejrzeć koncert zespołów chóralnych: Chóru Garnizonowego z Kielc, Chóru Gospel Joy z Poznania oraz Chóru Akademickiego Politechniki Świętokrzyskiej.

Kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo zaplanowana jest w terminie od 14 do 16 czerwca 2021 roku. Oferta wystawców Sacroexpo dostępna jest także w pasażu handlowym sacroexpo.online.

mw

Zobacz także