Katechumenat: Czwarte skrutynium
Dziś jest dzień czwartego skrutynium. Dzieci są egzorcyzmowane dokładnie wg tego samego obrzędu jak przy pierwszym skrutynium.
Czwarte skrutynium
(OR XI, 77-78)
I gdy przyjdą aby celebrować skrutynium, czynią wszystko według porządku jak było podczas dwóch pierwszych skrutyniów przed „otwarciem uszu”.
[Następują wszystkie egzorcyzmy tak jak podczas pierwszego skrutynium, zob. tutaj]
I potem ogłasza prezbiter aby w tym samym tygodniu powrócili na piąte skrutynium, w dzień i do kościoła jaki wybierze.
* * *
Piąte skrutynium wyznaczam na najbliższą sobotę, zgodnie z prawem przyznanym mi przez OR XI,78.
* * *
Komentarz
Egzorcyzmy
Instrukcja chrzcielna Quare nomina (Francja, IX w.)
Pytanie. Dlaczego egzorcyzmuje się katechumena? Odpowiedź. Aby zostały od nich oddalone przewrotność i oszustwa demonów. Oto egzorcyzmuje się człowieka i sól i olej, lecz w tym wszystkim to nie natura jest egzorcyzmowana, o której czytamy, że została stworzona jako dobra, lecz aby jak najdalej zostały od nich odrzucone chytre zakusy diabła i aby uświęcone mogły służyć swemu Stworzycielowi.
(Keefe, Water and the Word II, s. 581-582)
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
O ryzyku „naukowego konsensusu” – na kanwie...
W czasie niedawnego kilkudniowego pobytu w Rzymie kupiłem zapowiadaną już na moim blogu nową książkę... więcej
-
O tradycji udzielania bierzmowania w dzień oktawy...
Druga część wpisu poświęconego poświadczonej w niektórych źródłach karolińskich tradycji udzielania bierzmowania tydzień po chrzcie,... więcej
-
Rzym 2023 (I): pierwsze udane polowania
Minęło kolejne sześć lat i oto znowu jestem w Rzymie, na kolejnej Kapitule Generalnej mojego... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....