Jarosław: trwa festiwal „Pieśń Naszych Korzeni”

Od niedzieli trwa festiwalowy tydzień z muzyką dawną w Jarosławiu. To już 29. edycja festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni”. Ruszyły już festiwalowe warsztaty, które w tym roku prowadzą: Marcel Pérès i Andrij Szkrabiuk. Jak przekazują organizatorzy, nie ma problemu z frekwencją, bo wszystkie miejsca na warsztatach zostały zarezerwowane.

Tegoroczna formuła festiwalu pozostała niezmienna. Wzorem poprzednich lat składa się ona na koncerty, udziały w seminariach i warsztaty. Ponadto w tym roku na festiwalu zagoszczą: Marcel Pérès, litewski zespół GŠ Ansamblis, Arte dei Suonatori pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza, Bruno Cocset, Justyna Rekść-Raubo, Jerycho oraz Andrij Szkrabiuk.

– Jak co roku na program festiwalu składają się trzy główne bloki. Chodzi mi tutaj o cykl koncertowy, trzy różne warsztaty, oraz festiwalowe liturgie. Jeśli chodzi o program festiwalu to może nie jest to festiwal konceptualny, jak bywało w poprzednich edycjach, gdzie programy miały bardzo jasną i konkretną myśl przewodnią. Jednak warto podkreślić, że w tym roku ta myśl przewodnia też jest – opowiada Piotr Kaplita z Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”.

Poniedziałkowy koncert Marcela Pérèsa, Fot. Mirosław Chudy

Marcel Pérès poprowadzi jeden z dwóch festiwalowych warsztatów. Spotkanie jarosławskie będzie dalszym ciągiem prac nad tak zwanym Kodeksem Occo. Centralną częścią koncertu powarsztatowego będzie msza „Pange Lingua” Josquina Desprez, którego 500. rocznica śmierci przypada w sierpniu bieżącego roku.

– Jeśli chodzi o blok koncertowy to jest kilka koncertów ze sobą związanych. Jednym z nich jest ukazanie różnych muzycznych tradycji składających się historycznie na okres I Rzeczpospolitej. Stąd obecność Litwinów na naszym festiwalu, którzy zaśpiewają polsko-litewskie pieśni oraz tygodniowe warsztaty, które prowadzi Andrij Szkrabiuk. Finałem tych warsztatów będzie wykonanie przez uczestników w sobotę nieszporów ormiańskich, które mają wymiar metafizyczny związany ze śmiercią ukraińskich przyjaciół festiwalu. Przygotowaliśmy też dwa koncerty związane z rocznicą śmierci Josquina Desprez. Dlatego też zaproponowaliśmy uczestnikom warsztatów spotkania z Marcelem Peresem i warsztaty z „Kodeksem Occo”. Zaś w piątek zaśpiewa zespół „Jerycho” pod kierunkiem Bartosza Izbickiego – dodaje Piotr Kaplita z Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”

Msza św. na rozpoczęcie festiwalu, Fot. Mirosław Chudy

W poniedziałek 23 sierpnia cykl koncertowy rozpoczął Marcel Pérès w kościele OO. Franciszkanów, gdzie przygotował improwizowany koncert-dedykację dla śp. Macieja Kazińskiego.

– Nasz festiwal koncertowo rozpoczął Marcel Peres, który przygotował program w dużej mierze improwizowany na fortepianie historycznym z kolekcji Maćka Kazińskiego. – dodaje Piotr Kaplita

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także