Jak nawigować na głębinach – Katolicki Komentarz do Ewangelii według św. Jana (konkurs)

Podobno w górach im trudniejszy szlak, tym większego potrzeba doświadczenia, lub przynajmniej warto aby posiadał je przewodnik lub ktoś z kim wyruszasz na wspólną wędrówkę. Moim zdaniem bardzo podobnie jest przy lekturze ksiąg Pisma Świętego, a zwłaszcza Ewangelii według świętego Jana. Zdecydowanie podróż przez jej strony można porównać do zaawansowanej górskiej wspinaczki.

Na całe szczęście w tym przypadku mamy do dyspozycji dwóch doświadczonych przewodników.

Autorzy kolejnego tomu Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego, tym razem poświęconemu właśnie Ewangelii Janowej: Francis Martin i William Wright IV to ludzie zdecydowanie doświadczeni w zgłębianiu Dobrej Nowiny, z tak wielką głębią głoszonej przez Umiłowanego Ucznia. Tą właśnie wiedzą dzielą się na kartach najnowszej pozycji Wydawnictwa W drodze. Każdy kolejny tom tej serii zdaje się utrzymywać niezmiennie wysoki poziom teologiczny, przy jednoczesnej prostocie przekazu. W jasny i konkretny sposób prowadzą nas przez to doświadczenie Zbawiciela, które opisał św. Jan.

Poza estetyczną stroną tego wydania, bo nie można o niej nie wspomnieć gdyż moim zdaniem jest to najpiękniej jak dotychczas wydany ogólnodostępny i popularny komentarz do Pisma Świętego, warto dostrzec także bardzo przejrzysty układ treści, zrozumiały praktycznie dla każdego język, a także „panoramiczne podejście” do Słowa, ponieważ w tej serii jest ono czytane niejako przez lupę tradycji Kościoła i tak jak czytała je wspólnota wierzących przez cały czas jej istnienia, w konkretnym i odpowiednim kontekście.

Niezależnie od tego, czy w tym Nowym Roku szukasz pogłębienia swojej wiary i chcesz lepiej poznać Boże Słowo, lub być może jesteś daleko, brak Ci wiary lub jej szukasz, ten komentarz z pewnością będzie dla Ciebie dużą pomocą by zbliżyć się do Chrystusa a przez to poznanie odkryć to, co przekazał nam nasz Zbawiciel i to w jaki sposób od dwóch tysięcy lat Jego Kościół odczytuje tą Dobrą Nowinę. Serdecznie polecam.

O książce

Po trzech pierwszych komentarzach do Ewangelii według św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza przyszedł czas na IV tom serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, czyli komentarz do Ewangelii według św. Jana.

Wczesna tradycja chrześcijańska identyfikuje Ewangelię Jana jako ostatnią z czterech, a badacze zwykle datują jej powstanie na 90 rok n.e. Ta księga biblijna jest przesycona światem żydowskim pierwszego wieku. Na jej kartach można znaleźć Boże pouczenia wyrażone w prostych obrazach, takich jak woda i światło, w łatwych do zapamiętania opowieściach. Ewangelista, koncentrując się na Bogu, łączy literacki i dramaturgiczny talent z odkryciem wielkiej Jego tajemnicy, pochodzącej z najgłębszego mistycznego poznania. Czwarta Ewangelia pomaga czytelnikowi odnaleźć bogactwo duchowych treści i moralnych pouczeń. Stanowi jednocześnie wyzwanie postawione wszystkim jej czytelnikom, czy to początkującym, czy zaawansowanym.

W IV tomie serii Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego czytamy: „Celem komentarza jest teologiczna interpretacja Ewangelii Jana, która łączy zarówno aspekty historyczny i literacki, jak i recepcję oraz interpretację Ewangelii obecną w tradycji i wierze Kościoła. Mamy nadzieję, że niniejsze wyjaśnienie Ewangelii Jana pomoże czytelnikom dojść do głębszego poznania i ukochania zmartwychwstałego Pana oraz pozwoli Duchowi Świętemu odcisnąć jak pieczęć Jego rzeczywistość w ich sercach. Choć piszemy z perspektywy wiary katolickiej i z myślą o katolickich czytelnikach, zdajemy sobie bardzo dobrze sprawę ze skarbów, jakie odnajdujemy, studiując Pismo razem z naszymi przyjaciółmi niekatolikami, a także ucząc się od nich. Mamy nadzieję, że wszyscy czytelnicy odnajdą na tych stronicach wiele rzeczy wartościowych i budujących”.

Tłumacz: Jolanta Czapczyk, liczba stron: 448, oprawa: miękka ze skrzydełkami, ISBN: 978-83-7906-276-8.

O autorach

Francis Martin – biblista, doktorat uzyskał w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (Biblicum), założył Father Francis Martin Ministries (FFMM), wykładał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, w Ecole Biblique et Archeologique w Jerozolimie, a następnie został profesorem w Dominican House of Studies. Był prezbiterem archidiecezji Waszyngtony DC i kapelanem wspólnoty Matki Bożej w Gaithersburg w stanie Maryland.

Willham M. Wright IV – doktorat z teologii uzyskał w Emory University, jest badaczem Nowego Testamentu specjalizującym się w pismach Janowych, profesorem teologii na Uniwersytecie Duquesne w Pittsburghu w Pensylwanii, członkiem Studiorum Novi Testamenti Societas, autorem m. in. „Rethoric and Theology”, „Figural Reading of John 9”. Jest także tercjarzem dominikańskim.

Konkurs z nagrodami

Mamy dla Was egzemplarz książki „Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” od Wydawnictwa W drodze. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o odpowiedź w komentarzu pod postem na Facebooku (nie pod artykułem na stronie) na pytanie konkursowe: jaki masz plan na lekturę Pisma Świętego w 2021 roku? Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 17 stycznia 2021 włącznie, po tym terminie wybierzemy laureata, do którego wyślemy egzemplarz (wysyłka pocztą na terenie Polski). Aby wziąć udział w konkursie trzeba także „lubić” stronę Liturgia.pl na Facebooku i udostępnić publicznie nasz post ze zdjęciem książki.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Paweł Skubis

Paweł Skubis na Liturgia.pl

Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.