Habemus papam! Nowy papież przyjął imię Franciszek
Biały dym z komina nad Kaplicą Sykstyńską to znak, że kardynałowie wybrali 266. papieża w historii. Został nim kardynał Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires (Argentyna) który przyjął imię Franciszek. Jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym jezuitą na tym urzędzie.
Papież Franciszek, mający 76 lat, pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra w środę nieco ponad godzinę po tym, jak biały dym wzniósł się z komina nad Kaplicą Sykstyńską (stało się to o 19:05), sygnalizując, że został wybrany nowy papież. Przemawiając z balkonu, Franciszek po raz pierwszy przemówił jako biskup Rzymu, udzielając tradycyjnego błogosławieństwa „Urbi et orbi” (Miastu i światu), podczas gdy wielotysięczny tłum wiwatował i pozdrawiał nowego pasterza katolickiej wspólnoty.
Papież modlił się za Kościół, diecezję rzymską, posługę papieską i swojego poprzednika, Benedykta XVI.
Msza inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka odbędzie się 19 marca o godzinie 9.30 – ogłosił jeszcze w środę rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. W czwartek nowy papież spotka się po południu ze wszystkimi kardynałami w Kaplicy Sykstyńskiej. Już w niedzielę papież ma spotkać się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Uda się też do bazyliki Matki Bożej Większej.
W środę wieczorem Franciszek zadzwonił do emerytowanego papieża Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo. Spotkają się prawdopodobnie w tych dniach – dodał ks. Lombardi.
Pierwsze słowa nowego Ojca Świętego do ludu zgromadzonego na placu św. Piotra:
Bracia i Siostry, dobry wieczór!
Wiecie, że zadaniem konklawe było dać Rzymowi biskupa. Wydaje się, że moi bracia Kardynałowie sięgnęli po niego na koniec świata… ale oto jesteśmy… I dziękuję za wasze powitanie. Wspólnota diecezjalna Rzymu ma teraz swojego biskupa. Dziękuję!
Przede wszystkim chciałbym odmówić modlitwę za naszego emerytowanego biskupa Benedykta XVI. Pomódlmy się razem za niego, niech Pan mu błogosławi, a Matka Boża strzeże.
Ojcze nasz…
Zdrowaś Mario…
Chwała Ojcu…
Rozpoczynamy naszą drogę: biskup i lud. Drogę Kościoła Rzymu, który przewodniczy w miłości wszystkim Kościołom. Drogę braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się za siebie nawzajem. Módlmy się za cały świat, o wielkiego ducha braterstwa. Mam nadzieję, że ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy, przysłuży się owocnej ewangelizacji tego pięknego miasta.
A teraz chcę wam udzielić błogosławieństwa, ale najpierw poproszę was o przysługę: zanim biskup pobłogosławi swój lud, proszę was o modlitwę do Pana, by mnie pobłogosławił, modlitwę ludu proszącego o błogosławieństwo ich biskupa. Proszę was o modlitwę w ciszy: waszą modlitwę za mnie.
[…]
Teraz udzielę błogosławieństwa was i całemu światu, wszystkim mężczyznom I kobietom dobrej woli.
[Błogosławieństwo]
Bracia i siostry, teraz was opuszczam. Dziękuję za wasze powitanie. Módlcie się za mnie dopóki znów się nie spotkamy. Zobaczymy się niedługo. Jutro chciałbym udać się na modlitwę do Matki Bożej, aby opiekowała się całym Rzymem. Dobrej nocy, śpijcie dobrze!
Zobacz także
-
„Desiderio desideravi” – beczka miodu z łyżką...
Stare polskie powiedzenie o łyżce dziegciu w beczce miodu jest z mojej strony najlepszym komentarzem... więcej
-
Papież Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii „Desiderio desideravi”
W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła papież Franciszek ogłosił List apostolski o liturgii. Nosi... więcej
-
Ś.p. Gerard Crockett – in memoriam
Przed dwoma tygodniami, 14 czerwca, zmarł Gerard Crockett, ojciec siostry Clare. Zmarł nagle w swoim... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej