Grabowski i Porosło: święci i aniołowie w liturgii – katecheza przed uroczystością Wszystkich Świętych

Polecamy bardzo pozytywne, choć jeszcze zbyt rzadko spotykane zjawisko: tandem duszpasterski, powołany przez dominikanina – Tomasza Grabowskiego OP – i księdza – Krzysztofa Porosło. „Święci i aniołowie w liturgii” byli przedmiotem kolejnego ich wykładu, wygłoszonego tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Kiedy mówimy o świętych i aniołach w naszbożeńsmwach, które celebrujemy, to księża, a zwłaszcza zapleni kaznodzieje, często mówią, że otaczają nas i są z nami rzesze aniołów i zbawionych. Kiedy ja coś takiego słyszę, to zastanawiam się, czy mam ustąpić miejsca – zauważa o. Tomasz Grabowski OP – bo jeżeli z nami są, to w jaki sposób? Jeżeli święci są z nami, to czy zajmują miejsca pod nami, a może nad nami? – Czy może trzeba inaczej o tym myśleć? – dodaje.

Zanim zajmiemy się aniołami i świętymi, musimy zastanowić się, czy wiemy, czym jest tak naprawdę „duch” – o tym, ale też o tym jak wyglądają aniołowie, co o duchu przeczytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego opowie o. Tomasz Grabowski OP.

O Aniołach w liturgii, o sposobach mówienia na ich temat, a także o tym do czego są posłani w liturgii – opowie ks. Krzysztof Porosło.

 

Pobierz powyższe nagranie jako plik mp3


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Ks. Krzysztof Porosło

Ks. Krzysztof Porosło na Liturgia.pl

Ksiądz archidiecezji krakowskiej (święcenia przyjął w 2013 r.). W 2015 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), które ukończył w 2019 r. obroną doktoratu. Od 2019 r. wykłada teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od września 2020 r. jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Pomysłodawca i współorganizator rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbywają się od 2008 r. Autor lub redaktor 15 książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym.