Gidle: Cztery sesje warsztatów muzycznych – pierwsza już w marcu
Dominikanie w Gidlach zaplanowali na 2024 roku nowy cykl warsztatów śpiewu liturgicznego pt. „Cała piękna jesteś”. Warsztaty mają na celu ożywienie śpiewu liturgicznego w parafiach oraz łączenie osób zainteresowanych muzyką liturgiczną. Rozpoczęły się już zapisy na najbliższe jednodniowe warsztaty, które będą poświęcone pieśniom wielkopostnym.
18 listopada 2023 odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej w Gidlach (30 km od Częstochowy) warsztaty śpiewu liturgicznego pt. „Cała piękna jesteś”. Spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem. W warsztatach uczestniczyło ponad 100 osób z różnych stron Polski. W związku ze znacznym zainteresowaniem kontynuacją warsztatów powstał pomysł organizacji kolejnych tego typu wydarzeń przy gidelskim sanktuarium. W ciągu roku bracia zaplanowali cztery zjazdy warsztatowe. Ich tematyka jest powiązana z dynamiką roku liturgicznego, dzięki czemu będzie można poznać pieśni związane z konkretnymi okresami liturgicznymi oraz głębiej przeżyć aktualnie obchodzone przez Kościół tajemnice wiary.
2.03.2024 – warsztaty pieśni wielkopostnych,
22.06.2024 – warsztaty pieśni o Najświętszym Sercu Pana Jezusa,
28.09.2024 – warsztaty pieśni maryjnych,
6-8.12.2024 – warsztaty pieśni adwentowych.
Tytuł cyklu warsztatów: „Cała piękna jesteś” nawiązuje do starożytnej modlitwy maryjnej, na podstawie której powstała przepiękna pieśń sławiąca piękno Matki Bożej. W czasie warsztatów będzie można poznać różne pieśni oraz odkryć piękno głosu i osoby, wpatrując się w Maryję, która jest cała piękna. Maryja była piękna zarówno przy Zwiastowaniu, przy narodzeniu Chrystusa, jak i w czasie Jego publicznej działalności. Była piękna zarówno wtedy, kiedy stała pod krzyżem, jak i kiedy została wzięta do Nieba. Od Maryi chcemy uczyć się jak dobrze przeżywać tajemnice naszej wiary obchodzone w ciągu roku liturgicznego i razem z nią pragniemy śpiewać pieśni wychwalające Boże dzieła.
Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich, którzy coraz piękniej i odważniej chcieliby śpiewać na Bożą chwałę oraz doświadczyć piękna śpiewu liturgicznego: zarówno dla osób z doświadczeniem muzycznym jak i dla początkujących. Uczestnicy będą mogli zasmakować warsztatów dobrej techniki wokalnej, poznają również sposoby radzenia sobie z tremą oraz elementy psychologii śpiewu. Poruszony zostanie także temat duchowości w muzyce, ale przede wszystkim nie zabraknie praktyki modlitwy śpiewem.
Warsztaty prowadzi Katarzyna Młynarska – wokalistka, pedagog, trener emisji głosu, muzykolog, chórmistrz, coach, dyrektor i wykładowca we Wrocławskim Liturgicznym Studium Wokalnym. Prowadząca jest absolwentką Instytutu Teorii i Historii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej, Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy oraz Studium Teologii Rodziny w Krakowie. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu tego typu warsztatów. Od wielu lat współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym.
Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, w którym odbywają się warsztaty, to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce, którego historia sięga początku XVI wieku. Dla chętnych będzie organizowane oprowadzanie po sanktuarium.
Najbliższe warsztaty rozpoczną się w sobotę 2.03.2024 o godzinie 9:00. Zwieńczeniem całodniowej pracy będzie Msza święta w Bazylice o godz. 17:30, której oprawa muzyczna zostanie przygotowana przez uczestników warsztatów. Po Eucharystii organizatorzy zapraszają na wspólną agapę-kolację. Koszt udziału w warsztatach to dobrowolna ofiara zbierana pod koniec wydarzenia.
Koordynatorem wydarzenia z ramienia sanktuarium jest o. Rafał Groński OP. Więcej informacji, w tym plan warsztatów oraz formularz do zapisów można znaleźć na stronie internetowej: warsztatygidle.dominikanie.pl.
Zobacz także
-
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku...
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje,... więcej
-
Szczecin: Rusza kolejny rok Szkoły Liturgicznego Animatora...
Jesienią w Szczecinie ruszy kolejna edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego (SLAM) – inicjatywy powstałej w... więcej
-
Kraków: Dziedzictwo prawne i doktrynalne papieża Benedykta...
Koło Naukowe Prawa Kanonicznego TBSP UJ serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Dziedzictwo prawne... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej