Ewangelia na Pasterkę – posłuchaj nagrań i pobierz nuty

Msza święta w nocy w Boże Narodzenie, czyli tzw. Pasterka, odprawiana jest zwykle bardzo uroczyście, dlatego też zachęcamy do skorzystania z przygotowanych nę tę okoliczność śpiewanych Ewangelii.

Poniżej można znaleźć nuty i nagrania w kilku wariantach – od najprostszych do bardziej ozdobnych.

Śpiew jest tradycyjną formą głoszenia Słowa. Podkreśla jego wagę, przypomina o wyższości nad homilią czy kazaniem, sprzyja słuchaniu wiernych i nakierowuje na celebrację, na oddawanie chwały Bogu. Wielu księży śpiewało Ewangelie kiedy byli diakonami, a wydaje się, że wraz ze święceniami o tym zapomniało, jak gdyby teraz ich posługa głosicieli Słowa przeszła na inny poziom. Być może odejście od śpiewu Słowa Bożego na liturgii wynika jedynie z braku odpowiednich pomocy, czy umiejętności samodzielnego przygotowania do śpiewu. Stopniowo udostępniając zestaw kilkunastu mszalnych fragmentów Ewangelii, chcielibyśmy zachęcić diakonów i prezbiterów do śpiewu Słowa Bożego. Mamy nadzieję, że będzie to z pożytkiem dla głoszących, słuchających i na chwałę Bożą.

Ton rzymski A

Poniżej nagranie i nuty do pobrania:

Ton rzymski C

Poniżej nagranie i nuty do pobrania:

Ton V

Poniżej nagranie i nuty do pobrania:

Ton dominikański

Poniżej nuty do pobrania:

Na melodię pieśni z gregoriańskiej wigilii Bożego Narodzenia

Poniżej nagranie i nuty do pobrania:

W naszym serwisie znajdziesz też śpiew Ewangelii na pozostałe Msze uroczystości Narodzenia Pańskiego w roku B:

Uroczystość Narodzenia Pańskiego – Msza o świcie, rok B
Uroczystość Narodzenia Pańskiego – Msza w dzień, rok B

Zobacz także

Wojciech Sznyk OP

Wojciech Sznyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin, absolwent filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przed wstąpieniem do zakonu zaangażowany w Ruch Światło-Życie, odnowę charyzmatyczną, spotkania w duchu Taizé, duszpasterstwo młodzieżowe i akademickie. Prowadził schole liturgiczne, pełnił funkcję kantora oraz brał udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach muzycznych religijnych i świeckich.