Droga Krzyżowa w Jerozolimie

Kilka miesięcy temu robiłem reklamę na blogu kapitalnemu wykładowi prof. Marcina Majewskiego na temat błogosławieństwa Aaronowego w ramach cyklu jego wykładów o Torze. Dziś kolejna reklama wykładu tego biblisty, wykładu tematycznie związanego z Triduum Paschalnym.

Oto link do wykładu:

Jak wyglądała droga krzyżowa JEZUSA? – YouTube

Trochę mylący jest sam tytuł, ponieważ owszem, są tam nawiązania do historycznej Męki Jezusa, ale przede wszystkim jest to wirtualne przejście dzisiejszą jerozolimską Via Dolorosa. Niepowtarzalna okazja, by nie ruszając się z domu, znaleźć się w sercu Jerozolimy.

We mnie odżywa doświadczenie sprzed roku. Miałem bowiem rok temu w kwietniu łaskę być w Ziemi Świętej wraz ze wspólnotami neokatechumenalnymi i szliśmy również tą Via Dolorosa. Nie pamiętam już dokładnie który był to dzień, ale było to w okolicach Wielkanocy według kalendarza Kościołów wschodnich. A samą naszą Wielkanoc świętowaliśmy w Galilei z Wigilią Paschalną w „Domus Galilaeae” na Górze Błogosławieństw. Czas był intensywny i nawiedziliśmy wiele miejsc, a we mnie zostało takie marzenie, żeby tam powrócić i móc spędzić na spokojnie w ciszy z Ewangelią w ręku kilka dni nad Jeziorem Galilejskim oraz również kilka dni w Jerozolimie. Spełni się albo nie, to już nie takie istotne, ale wykład prof. Marcina Majewskiego daje mi taką namiastkę powrotu. A ktoś kto tam nie był może to z kolei potraktować jako przedsmak i zachętę.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....