Czy bogatym młodzieńcem był św. Marek Ewangelista?

Regularnie słucham komentarzy do niedzielnych Ewangelii na kanale YT Szkoły Formacji Duchowej Lublin. W komentarzu do dzisiejszej Ewangelii (Mk 10, 17-30) wybrzmiało coś, o czym usłyszałem po raz pierwszy.

Zawsze chętnie słucham tych komentarzy, tym bardziej, że głoszą je znani mi osobiście i cenieni przeze mnie współbracia w prezbiteracie. Tym razem był skład „klasyczny” (tzn. najczęstszy), czyli księża Robert Muszyński, Sławomir Laskowski i Józef Maciąg. I właśnie ks. Józef wspomniał o bardzo ciekawej hipotezie, według której bogatym młodzieńcem mógł być sam św. Marek Ewangelista. To by oznaczało, że historia młodzieńca z Jezusem nie zakończyła się na odejściu w smutku, że słowo o dobrach pracowało w nim i że na końcu zmagań słowo w nim zwyciężyło i powrócił do Jezusa.

Zresztą można zauważyć, że opis tej sceny u Marka jest najbardziej plastyczny i zawiera jeden szczegół, który najłatwiej wytłumaczyć właśnie tym, że pochodzi z relacji tego, kto tego sam na sobie doświadczył: „spojrzał na niego z miłością” (10, 21). Chyba nie wystarczy być tylko naocznym świadkiem samej sceny, tego już raczej trzeba doznać samemu, żeby to wychwycić.

Oczywiście to nie jest żaden pewnik, ale mnie ta intuicja bardzo się spodobała i jest mi bardzo bliska.

A tutaj link do całego komentarza, zasygnalizowany wątek zaczyna się już pod koniec, tak ok. 14:45 nagrania, ale zachęcam do posłuchania całości:

Bogatemu ciężko. TV lectio divina – XXVIII Niedziela zwykła „B” (Mk 10, 17-30) (youtube.com)

I w ogóle bardzo zachęcam do cotygodniowego słuchania tych lubelskich komentarzy!

***

A poza tym uważam, że Sakramentarz Tyniecki powinien być wydany.

Ceterum censeo Sacramentarium Tinecense edendum esse.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....