Czerwcowy numer „W drodze”: Zranieni w Kościele
To mogło być 10, 20, 30, 40 lat temu. Jeden raz, kilka, miesiącami. Czasem rozmowa jest spokojna, częściej - pełna emocji. Psychoterapeutka Barbara Smolińska opowiada o doświadczeniu dyżurowania przy telefonie zaufania w ramach akcji „Zranieni w Kościele”, inicjatywie świeckich katolików skierowanej do ofiar pedofilii.
Wyjaśnia, dlaczego dopiero teraz dorośli ludzie decydują się opowiadać o traumie z dzieciństwa i na czym polegają rany, które niosą w sobie przez całe życie. Tłumaczy, jakie konkretne kroki ze strony Kościoła mogą im pomóc oraz czy w ogóle możliwe jest całkowite uzdrowienie.
Łaska Boga i łaskawość księdza
Ksiądz jest po to, by pomóc człowiekowi zorganizować spotkanie z Bogiem, a nie po to, by występować w Jego zastępstwie. Teolog ks. Damian Wąsek pisze, jak po wiekach klerykalizmu uczyć się dojrzałego i zdrowego podejścia do księży. Prowokacyjnie pyta, czy jesteśmy skazani w Polsce na powtarzanie zdań z Jana Pawła II, czy zdobędziemy się na odwagę poszukiwania nowych rozwiązań. Zastanawia się na przykład, co stoi na przeszkodzie, by biskupów i proboszczów wybierały lokalne kolegia złożone ze świeckich i księży. Przypomina, że priorytetem Kościoła nie może być sukces struktur, ale służba człowiekowi.
Duchowość pozytywnego myślenia
Teoria pozytywnego myślenia głosi, że jeśli tylko uwierzymy we własny sukces, to prędzej czy później go osiągniemy. Takie podejście nie od wczoraj przeniknęło do chrześcijaństwa. Różnej maści rekolekcjoniści i liderzy wspólnot przekonują, że Bóg koniecznie spełni każdą naszą prośbę, jeśli tylko odpowiednio długo i gorliwie będziemy się o to modlić. Jezuita Wojciech Werhun ostrzega przed odwróceniem priorytetów w życiu duchowym. Jego wyznacznikiem nie może być sukces doczesny, ale żywa, osobowa więź z Bogiem. Inaczej grozi nam okrutna parodia ewangelii.
Ponadto w czerwcowym numerze miesięcznika „W drodze” znajdziemy Andrzeja Ledera bilans 30 lat przemian demokratycznych w Polsce. Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz spokojnie i rzeczowo tłumaczy, po co nam konkordat, zaś psycholog Tomasz Grzyb wyjaśnia najbardziej popularne mechanizmy manipulacji, którym ulegamy na co dzień..
Miesięcznik jest dostępny w bieżącej sprzedaży w naszym sklepie internetowym.
Zobacz także
-
Listopadowy numer „W drodze”: Bierzcie i jedzcie
Najnowszy numer miesięcznika „W drodze”: o komunii, która ma nam dawać duchową siłę, o tym,... więcej
-
Październikowy numer „W drodze”: O życzliwości
Październikowy miesięcznik „W drodze” o życzliwości, zbliżającej się katastrofie samotności oraz o błogosławionym ks. Jerzym... więcej
-
Wrześniowy numer „W drodze”: Skąd się bierze...
Skąd się bierze wiara? Ratujesz świat? Kto dziś słucha Kościoła? Kim był abp Antoni Baraniak?... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej