Boża gramatyka – recenzja książki „Powiedz tylko Słowo” ks. Krzysztofa Porosło

Hikanos, dodi, bara, afimei, bajit, raah, mizmor. Wyżej wymienione słowa, pomimo, że już zostały zapisane przy użyciu znanego nam alfabetu, niestety wciąż niewiele nam mówią. Książka księdza Krzysztofa Porosło „Powiedz tylko Słowo”, może uchylić nam rąbka tajemnicy, która ukrywa się w powyższych (a także wielu innych) wyrazach.

Nasunąć się może pytanie, czy zasady dotyczące gramatyki i tłumaczenia tekstu mogą mieć konkretny wpływ na życie duchowe chrześcijanina? Czy znajomość takowych w jakiś sposób zdolna jest wpłynąć na sposób przeżywania wiary albo zmienić czyjąś perspektywę rozumienia Słowa Bożego? Z pewnością tak! Potocznie mówi się, że książki najlepiej jest czytać w takim języku, w jakim zostały napisane. To samo dotyczy również księgi Pisma Świętego. Jednakże niewielu chrześcijan może pochwalić się biegłą znajomością hebrajskiego czy też greki. Dla większości z nas kontakt z oryginalnym tekstem zapewne ograniczyłby się do przeglądania niezrozumiałych znaczków i kresek.

Ksiądz Krzysztof Porosło roztacza przed czytelnikiem nowe, szersze horyzonty. Analizując skrupulatnie poszczególne słowa w języku greckim lub hebrajskim zaczerpnięte z liturgii na konkretny dzień Adwentu, pozwala odkryć głębszy, nieznany dotąd sens, który ze względów praktycznych nie zawsze może być nam przekazany przez tłumacza tekstu oryginalnego. Wykorzystując swoje duszpasterskie doświadczenie oraz wiedzę biblijną, autor wskazuje, w jaki sposób dane słowo może się w pełni zrealizować w naszym życiu.

Myślę, że jest to idealna propozycja dla wszystkich, którzy pragną wykorzystać czas Adwentu na pogłębienie wiary świadomej, dociekliwej, która w konsekwencji będzie wpływać na przemianę naszego myślenia i działania. Krótkie rozważania na każdy dzień pomogą w odkrywaniu Boga przychodzącego do nas codziennie w swoim Słowie. Przecież codziennie konfrontujemy się z rzeczywistością, w której jako osoby wierzące, mamy obowiązek dawać świadectwo życia Bożym Słowem, dlatego też powinniśmy ją coraz lepiej poznawać, aby wiedzieć Kim jest Ten, którego pragniemy naśladować; jak Bóg patrzy na człowieka, jak się wobec niego zachowuje, jakiego używa języka, czego od niego ooczekuje.

Pierwsza konkluzja, jaka nasunęła mi się po przeczytaniu tej książki, jest taka, że Boże Słowo jest zawsze pełne Miłości. Zawsze.

Autor: ks. Krzysztof Porosło; wydawca: WAM; format: 12 x 19 cm; oprawa: miękka; liczba stron: 144; rok wydania: 2022; ISBN: 978-83-277-3092-3.

O książce

Publikacja jest lekko przeredagowanym zapisem homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację czytań mszy roratnich chcieliby lepiej przeżyć Adwent i przygotowywać się na potrójne przyjście Pana: w liturgii, na końcu czasów i w świętach Bożego Narodzenia. Równocześnie może stać się ona inspiracją i pomocą dla duszpasterzy w przygotowaniu roratnich kazań.

Poganin, setnik, prosząc Jezusa o uzdrowienie swojego sługi, mówi: „Panie, powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie” (Mt 8,8). Można by sparafrazować tę prośbę słowami: „Panie, nie musisz robić nic więcej, nie musisz przychodzić do mojego domu, nie musisz mówić całego kazania. Powiedz tylko jedno słowo i to wystarczy”. Jezus spuentował postawę setnika słowami pełnymi zachwytu: „U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary”. Niech ten cykl kazań roratnich rozpali w każdym taką wiarę, jaką miał setnik. Naprawdę wystarczy jedno słowo Pana.

O autorze

ks. Krzysztof Porosło – urodzony 28 lipca 1988 r. w Szczucinie, doktor teologii dogmatycznej, pomysłodawca i współorganizator rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki w Archidiecezji Krakowskiej przy DA św. Anny, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Krakowie, Studium Dominicanum w Warszawie, Studium Muzyki Liturgicznej w Poznaniu. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem liturgia.pl. Nagrania jego homilii, rekolekcji i katechez można znaleźć na stronie baptysterium.

Zobacz także