Rubrycela ogłupienia – czyli po co nam diecezjalne kalendarze liturgiczne.
Problem diecezjalnych kalendarzy liturgicznych przewijał się w moich myślach od dawna. Jakiż to problem? Ano złożony:
Chemik-biotechnolog. Pasjonat teologii, liturgista-praktyk. Czas dzieli między Legnicę i Wrocław. Szczęśliwie żonaty.
Problem diecezjalnych kalendarzy liturgicznych przewijał się w moich myślach od dawna. Jakiż to problem? Ano złożony:
Dzisiaj, jeden z moich wirtualnych fejsbukowych znajomych poczynił taki oto wpis: Rzuciłem okiem na pewną fejsbuczą dyskusję, tym razem punktem wyjścia była kwestia franciszkanów Niepokalanej. Pozycje są więcej niż zdefiniowane. Każdy idzie jeszcze głębiej w las. A ja na chwilę choćby na grzyby. Z nadzieją, że nikgo z nich nie spotkam.
Dzisiaj Drogim Czytelnikom polecam nie swój własny wpis, a słowa księdza profesora Czesława S. Bartnika, jakie opublikował jakiś czas temu na łamach Naszego Dziennika. Oto fragment artykułu Kościół bogaty?:
Zazwyczaj staram się unikać odnoszenia do konkretnych wpisów innych blogerów, ale dwa ostatnie wpisy Pana Krzysztofa Jankowiaka w liturgia.pl nieco mnie zaniepokoiły (Chodzi o wpisy: Wierność oraz Kiedy nadzwyczajne staje się zwyczajne)....
Jakiś czas temu ukazał się Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o włączeniu wezwania św. Józefa do modlitw eucharystycznych.
Czym się różni liturgista od terrorysty? - brzmi początek pewnego złośliwego dowcipu, jaki zwykli w odniesieniu do bardziej zatroskanych o piękno i prawidłowe sprawowanie Liturgii kierować Ci, którym te osoby "dają się we znaki".
Jakiś czas temu zaprezentowałem szanownym P. T. Czytelnikom nagranie wykładu O paramentach i szatach liturgicznych.
Psalm responsoryjny stanowiący inegralną część Liturgii Słowa jest - podobnie jak czytania mszalne - formą Jego proklamacji. Wykonywanie psalmu responsoryjnego stanowi istotny i samodzielny obrzęd, czyli jak podaje Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzysmkiego, akt liturgiczny (por. OWMR 37a).
Jakiś czas temu zwróciłem uwagę na to, że jednym z najczęstszych zaniedbań liturgicznych, jakie można spotkać na naszych parafiach jest nieprawidłowy dobór modlitw eucharystycznych. Co więcej, modlitwy te nie są dobierane źle w sposób przypadkowy, lecz istnieje zauważalna faworyzacja modlitw krótkich, przy jednoczesnym rzadkim omijaniu modlitw długich.
Moi drodzy ! Chciałbym polecić Wam do przemyślenia na niedzielę Trójcy Świętej dwa cudowne moim zdaniem teksty Kościoła, pełne dogmatycznej prawdy, jasno i precyzyjnie wyłożonej
Często w rozmowach z różnymi osobami pojawiają się głosy, w których krytycznie ocenia się jedną z reform dokonaną po Soborze Watykańskim II. Chodzi mianowicie o reformę porządku święceń wyższych oraz niższych.
Czy Komunię Świętą na rękę należy promować i czy jest to norma w Kościele? O tym, i różnych innych problemach związanych z Komunią Świętą - zapis wykładu wygłoszonego we Wrocławskim Duszpasterstwie Tradycji Katolickiej 25 kwietnia 2013:
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej