Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.

  • Bo tak chcę

    24 stycznia 2009

    Dawno temu, czytając Inne sprawy Michała Zioło, jedno zdanie wpadło mi w oko i zostało w pamięci aż do dzisiaj. Parafrazując jego słowa (nie jestem wcale pewny czy dobrze je pamiętam): "Nieufnie podchodzę do wszystkich, którzy w imię religii negują czy deprecjonują wytwory ludzkiej kultury."

  • Teologia dziecięca – odsłona I

    29 grudnia 2008

    Od dawna już myślę o tym, żeby zapisywać gdzieś niektóre wypowiedzi moich córek. Niestety aż do tej pory zaniedbywałem to i wiele tych perełek ludzkiej myśli zginęło bezpowrotnie. A czasem były takie, że wgniatały w fotel - tym lepsze, że wygłaszane bez świadomości:).

  • Prawdziwy człowiek

    29 grudnia 2008

    "Jezu niepojęty, czemu nie z panięty? Nie w pałacuś jest złożony, w lichej szopie narodzony i mędzy bydlęty. Niewinny baranku, drżysz na gołym sianku. Czem nie w złotej kolebeczce?"

  • O liturgicznej przyjemności – ad vocem

    19 grudnia 2008

    Dzięki Ojcze Marku za ten wpis! W naszym myśleniu o liturgii często jest coś dziwnego, a powiedziałbym nawet, że trochę przerażająco nieludzkiego. Takie rzeczy jak uczucia, zmysły, przyjemność itp. traktujemy podejrzliwie, jako coś niższego, gorszego, co trzeba w nieco policyjny sposób kontrolować.

  • Świadomość odklejona

    8 grudnia 2008

    Od ponad roku mieszkam na głębokiej małopolskiej wsi. Decyzji tej generalnie nie żałuję, jedna tylko rzecz jest dla mnie źródłem głębokiej frustracji. Jest nią liturgia sprawowana w mojej parafii. Lata spędzone w dominikańskiej "Beczce" nauczyły mnie tego, że liturgia jest ważna. Nie tego, że liczą się estetyczne uniesienia, ale tego, że jest ona spotkaniem z...

  • Dlaczego „Krucjata anty-omniańska” czyli tekst programowy

    13 listopada 2008

    Tytuł ten przyszedł do mnie trochę trochę jak iluminacja i przez kolejnych parę dni powoli dochodziłem do tego, "dlaczego" jest najlepszy dla określenia generalnego zamysłu stojącego za tym blogiem. Ponieważ jednak, zwłaszcza w swojej drugiej części, może on brzmieć trochę hermetycznie, postanowiłem pobawić się w hermeneutę własnego pomysłu i stąd niniejszy tekst...

  • Imię Jahwe – dlaczego nie(?)

    4 listopada 2008

    Na początku września br. „Tygodnik Powszechny” podał informację, że zgodnie z zaleceniem Benedykta XVI, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Francis Arinze, przesłał do wszystkich konferencji episkopatów na świecie rozporządzenie, w świetle którego należy odejść od używania imienia „Jahwe” w liturgii...

  • Co oznacza skrót IHS?

    4 kwietnia 2004

    Co oznacza skrót IHS? Często spotykam go w kościołach i w innych miejscach kultu, ale nigdzie nie znalazłem jego rozwinięcia. (więcej…)