Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.

  • Kardynał Kasper & co. czyli nowe oblicze ortodoksji

    24 września 2014

    Zgodnie z zapowiedzią linkuję aktualny tekst ze strony "Christanitas". Komentarz odnośnie pewnych poczynań zwolenników zmiany w praktyce dopuszczania do Komunii sakramentalnej osób rozwiedzionych, które weszły w ponowne związki. W gęstniejącej atmosferze przedsynodalnej.

  • Dwanaście lat cudu

    23 czerwca 2014

    Dziś minęło dwanaście lat od dnia, kiedy moja Żona i ja "już nie jesteśmy dwoje ale jedno ciało". Najbardziej niezwykłe są te cuda, których prawie (ale tylko prawie) nie sposób odróżnić od porządku natury. A małżeństwo i rodzicielstwo są wśród nich jednymi z pierwszych. Niech będą dzięki Bogu, który je sprawia!

  • Teologia dziecięca – odsłona XXX

    25 grudnia 2013

    We wrześniu Marianna napisała jasełka. A w zasadzie nie tyle jasełka, co scenariusz Wigilii Narodzenia Pańskiego, z elementami dramatycznymi. Zrealizowaliśmy go wczoraj, został więc sprawdzony i mogę z czystym sercem go polecić (tekst poniżej, publikuję za zgodą autorki).

  • Mysterium paupertatis seu iniquitatis

    4 października 2013

    Od jakiegoś czasu frapuje mnie problem ubóstwa. A dokładniej od momentu, od którego daje się obserwować reakcje na szczególny nacisk, jaki na kwestię z jednej strony pomocy ubogim, a z drugiej Kościoła ubogiego kładzie papież Franciszek.

  • Rytuał i zmiana czyli nieskromna autoreklama

    26 sierpnia 2013

    Czy liturgia katolicka jest rytuałem? Albo od innej strony, czy można ją analizować jako coś należącego do tego samego zbioru, co obrzędy przejścia i cykle rytualne społeczności plemiennych? Tym samym, czy może (powinna?) wchodzić w obszar zainteresowania teoretyków rytuału?

  • Zakaz odprawiania czyli chyba coś się komuś pomyliło

    30 lipca 2013

    W moim rodzinnym domu panowała zasada, że w ramach karania czy dyscyplinowania nie stosuje się niedawania jedzenia. Przypomniałem ją sobie i kołacze mi się to wspomnienie po głowie w związku z restrykcjami nałożonymi na Franciszkanów Niepokalanej dekretem Kongregacji ds. zakonów, podpisanego dzisiaj przez papę Franciszka.