Piotr Chrzanowski

Z wykształcenia inżynier mechanik, od dłuższego czasu z zawodu dyrektor. Mieszka pod Bydgoszczą. Mąż z ponad dwudziestoletnim stażem i ojciec dwóch synów w wieku licealnym.

  • Jeszcze o kanonofobii i sekundofilii. Próba diagnozy.

    11 lipca 2012

    W związku z opublikowanym na stronie głównej wywiadem z ks. Robertem Woźniakiem szukałem informacji o II Modlitwie Eucharystycznej. I znalazłem na stronach jednej z podwrocławskich parafii taki tekst: „Pierwsza Modlitwa Eucharystyczna (czyli Kanon Rzymski),...

  • Zapach

    1 lipca 2012

    Prawie dziewięć lat temu moja żona pojechała na kilkudniowy kurs neonatologii do jednego z paryskich szpitali. (Jest przedstawicielem ginącego gatunku inteligencji dla której pierwszym językiem obcym jest francuski. Langłydż zna o tyle, że może czytać fachową prasę.) Skorzystałem z okazji, żeby wziąć urlop i na spokojnie pozwiedzać Paryż a po zakończonym kursie, zachęceni...

  • Jeszcze o Wigilii Paschalnej

    14 kwietnia 2012

     Wielkanoc dobiega końca, zapewne w spokojniejszej atmosferze można teraz powrócić do jednego z poważniejszych zagadnień liturgicznych, związanych z tym świętem, a mianowicie do pory sprawowania Wigilii Paschalnej.

  • Hej kolęda, kolęda.

    21 stycznia 2012

     Poruszano ostatnio na tych stronach relacje w jakiej pozostaje tzw. religijny śpiew ludowy do liturgii Głosy te jednak dotyczyły miejsca tegoż śpiewu w ramach Mszy św., nie odnosiły się natomiast do kwestii zbieżności tekstów śpiewu ludowego z tekstami liturgicznymi, z okresem roku liturgicznego itp.

  • Kościół, lewica, dialog – czyli o ks. Bonieckim

    5 listopada 2011

     Półtora miesiąca temu Zbigniew Nosowski, naczelny miesięcznika Więź, opublikował artykuł „Dwie twarze jednej nienawiści”. Postawił w nim na jednym poziomie tzw. artystyczne dokonania niejakiego Nergala, w szczególności podarcie Biblii i profanacje pomnika Żydów...

  • Znak wzniesiony wśród narodów

    13 lutego 2011

    Niedługo minie 10 lat od czasu pojednania z biskupem Rzymu „tradycjonalistycznych” księży z diecezji Campos w Brazylii. Pojednanie rozpoczął ich list z 15 sierpnia 2001 roku, w którym proszą, aby wspólnie z papieżem mogli pracować dla „wywyższenia Kościoła świętego – signum levatum in nationes”.

  • I niedziela adwentu

    28 listopada 2010

     Przez  wiele stuleci, aż do roku 1969 adwent w rycie rzymskim zaczynał się następującą oracją: Excita, quaésumus, Dómine, poténtiam tuam, et veni: ut ab imminéntibus peccatórum nostrórum perículis, te mereámur protegénte éripi, te liberánte salvári, qui vivis…

  • Verbum Domini

    27 listopada 2010

    To tytuł adhortacji Benedykta XVI, opublikowanej jako podsumowanie odbytego dwa lata temu Synodu Biskupów na temat roli Słowa Bożego w życiu Kościoła.