Piotr Chrzanowski

Z wykształcenia inżynier mechanik, od dłuższego czasu z zawodu dyrektor. Mieszka pod Bydgoszczą. Mąż z ponad dwudziestoletnim stażem i ojciec dwóch synów w wieku licealnym.

  • Wigilia Zesłania Ducha Świętego

    11 czerwca 2014

    Dobrze ponad ćwierć wieku temu wpadły w moje ręce, świeżo wydane przez PWN w tzw. serii ceramowskiej, trzytomowe Dzieje wypraw krzyżowych autorstwa Stevena Runcimana. Świat realny poza granicami ojczyzny z pewnością był wtedy znacznie trudniej dostępny niż dziś, wirtualny jeszcze nie istniał. Jednym z moich „wielkich” odkryć podczas tej lektury było poznanie...

  • Małżeństwo, Komunia św., rozwodnicy.

    27 lutego 2014

    Choć należę do mocno już średniego pokolenia to tamtych czasów niż znam. Ale myślę, że te pół wieku temu musiało być podobnie jak dziś. Ludzie żyli swoimi codziennymi radościami i smutkami, większość w stanie małżeńskim. Nieśli ten słodki ciężar.

  • Abnegacje i ambiwalencje

    6 listopada 2013

    Kilka dni temu, 24 października, dawniejszy tutejszy bloger, Marcin Lomendil Morawski, zamiescił na swoim nowym blogu notatkę, którą pozwalam sobie zacytować w całości: "Dzisiaj Franciszek udzieli święceń biskupich. Jeden z nowych biskupów jest z Francji, drugi z Włoch.

  • Trochę hagiografii

    3 stycznia 2013

    Jakoś tak ostatnio koncentrujemy się na polskich kandydatach na ołtarze. Bóg jednak jest hojny i dla innych nacji. Myślę, że warto wspomnieć profesora Jérôme (Hieronima) Lejeune’a. Lekarza, naukowca, męża, ojca piątki dzieci, dziadka dwudziestu ośmiu wnucząt.

  • O Francji, Polsce, mniszkach i mnichach.

    4 grudnia 2012

    Od zaskakującego pytania „na co Opatrzności taki Ruch Palikota, skoro nie potrafi ani zabić, ani wzmocnić?” zadanego przez Pawła Milcarka na jego profilu na FB rozwinęła się dyskusja o znaczeniu monastycyzmu w życiu kościołów lokalnych, którą podsumował ze swojej strony Tomasz Rowiński na stronach Christianitas.

  • Populus acquisitionis.

    27 października 2012

     Przed jakimś miesiacem spore uznanie  wśród tradycjonalistów (pochwalnie napisano o nim nawet w Kronice Novus Ordo) zyskał Adam Strug, śpiewak, człowiek troszczący się o religijny polski śpiew ludowy, tradycjonarz (choć to słowo wymyślone zostało przez Marcina Bornusa Szczycińskiego,...

  • Mozaiki w Rawennie

    4 września 2012

     Jest we włoskiej Rawennie wiele ciekawych kościołów z samego końca starożytności. Chciałem wspomnieć o jednym z nich, pod wezwaniem św. Witalisa (San Vitale).