Paweł Beyga

Student Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Od kilku lat katolik chodzący na starą mszę, ale nie tradycjonalista ekstremalny. Pasjonat teologii liturgii.

  • Czytajmy książki od początku

    22 kwietnia 2013

    Nie chcę uprawiać autoreklamy ani zamęczać własnymi przemyśleniami. Chciałbym jednak podzielić się swoim doświadczeniem liturgii. Moja przygoda z liturgią rozpoczęła się wcześnie. Mój dziadek był kościelnym. Po wieczornej Mszy zamykał kościół, a ja miałem możliwość zaglądania w każdy kąt zakrystii i prezbiterium.

  • Katolicyzm koszyczkowy

    30 marca 2013

    Trudno mi nie odnieść wrażenia, że mamy coraz więcej katolików "od jajeczka". Kościoły pękają od tłumów w wielkosobotnie poranki, ale cóż z tego? Wchodząc do kościoła katolicy "koszyczkowi" rozglądają się ciekawie, bo jakoś tak ubogo. A w telewizji jak pokazują zdjęcia z kościołów to przecież na ołtarzach są obrusy i lichtarze.

  • Historia pewnej „pelerynki”…

    20 marca 2013

    Powoli histeria i nerwy w niektórych środowiskach opadają. To już tydzień od momentu, gdy usłyszeliśmy słowa Habemus papam. Ciekawe, że jedno wydarzenie może spowodować tak różne reakcje. I nie myślę teraz wcale o samym wyborze nowego papieża.

  • Dzień Judaizmu – Oremus et pro Iudaeis

    17 stycznia 2013

    Natchniony Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim pomyślałem, że warto przypomnieć modlitwę z wielkopiątkowej liturgii. Ósma, czyli przedostatnia modlitwa to oracja za żydów, a dokładnie o ich nawrócenie. Żydów pisze z małej litery, ponieważ nie mówię o narodzie, a o wyznawcach danej religii. Trwa ta modlitwa w liturgii katolickiej od wieków.

  • Msza NIE-ekumeniczna

    11 stycznia 2013

    Zainspirowany przemyśleniami i uwagami Kolegi Łukasza Wolańskiego, a także okołoekumenicznymi wydarzeniami ostatnich dni chciałbym podjąć krótką refleksję nad wyjątkowością liturgii Mszy Świętej. Co za tym idzie odpowiedzieć na pytanie dlaczego Kościół przez wieki strzegł, udoskonalał i chronił ten skarb katolickiej liturgii przed ciekawskim spojrzeniem tego świata?

  • Nie – interdyscyplinarność teologii

    20 listopada 2012

    Czasami mam wrażenie, że każdy sobie rzepkę skrobie. Teologiczną rzepkę. Chciałbym spojrzeć na problem od strony liturgii. Jak pięknie określił to Vaticanum II jest ona źródłem i szczytem życia Kościoła. Jeśli zatem tak jest, to wszystko inne powinno być z tą liturgią powiązane i z niej wypływać.

  • „Stara msza” w Roku Wiary

    5 listopada 2012

    Z perspektywy czasu, przy okazji Roku Wiary, z coraz większą oczywistością widać, że temat pierwszego dokumentu soborowego nie był przypadkiem. Ojcowie soborowi pokazali Kto jest na pierwszym miejscu w życiu Kościoła. To Bóg w liturgii jest źródłem siły Mistycznego Ciała Chrystusa oraz szczytem, do którego dążą wszystkie jego działania.

  • Cisza Kanonu

    10 października 2012

    Chyba nie będę odkrywcą i nie spodziewam się Nobla jeśli powiem, że współczesny człowiek boi się ciszy. Może to być spowodowane tym, że ciągle jest bombardowany jednym wielkim hałasem. Wymienię tylko tramwaje, samochody, wszechogarniająca muzyka w sklepach, biurach itp. Przyznam szczerze, że jak wchodzę do apteki to mi tez jest tak jakoś za cicho.  

  • Rzecz o „tradycyjnych” duszpasterstwach

    27 września 2012

    "Nie zapala się światła i nie stawia pod korcem" (Mt 5,15). Wszyscy dobrze znamy te słowa z ewangelii Mateusza. Myślę, że śmiało można je odnieść do tzw. „starej” liturgii i wszelkiego rodzaju inicjatyw związanych z duszpasterstwami z nią związanymi.