II niedziela Wielkiego Postu, zwana „Reminiscere”
Niegdyś mszę II niedzieli Wielkiego Postu określano nazwą Reminescere. Pochodziła ona od śpiewanej tego dnia antyfony na wejście:
Niegdyś mszę II niedzieli Wielkiego Postu określano nazwą Reminescere. Pochodziła ona od śpiewanej tego dnia antyfony na wejście:
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Pałką – dyrygentem i kompozytorem, który od kilku lat zajmuje się przygotowaniem scholi do Triduum w krakowskim kościele oo. Dominikanów.
Podobnie jak i pozostałe okresy liturgiczne, również i liturgia Adwentu rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o dobór pieśni. Przede wszystkim wybierając pieśni na mszę świętą, należy pamiętać o dwóch fazach, które możemy wyróżnić w ciągu tego czasu.
2 października liturgia przypomina nam o istnieniu aniołów; poucza nas o tym, że każdy z nas ma tego szczególnego opiekuna, jakim obdarzył nas w imię swej nieskończonej miłości sam dobry Bóg. Wspomnienie aniołów stróżów obchodzono już od XV w. w Hiszpanii, a od 1670 r. zostało na stałe wprowadzone do kalendarza liturgicznego.
Dzisiejsza liturgia godzin oddaje nas opiece Świętych Apostołów, w szczególności zaś wstawiennictwu św. Jakuba. Święto, które dziś obchodzimy, dotyka korzeni naszej wiary, stawiając przed nami pytanie o intensywność naszego zawierzenia. Wspominamy św. Jakuba – pierwszego spośród Apostołów, który oddał swoje życie za wiarę, który...
W V niedzielę Wielkiego Postu liturgia zaczyna się słowami: Iudica me Deus, et discérne causam meam de gente non sancta: ab hómine iníquo et dolóso éripe me: quia tu es Deus meus, et fortitúdo mea.
12 marca 1223 roku biskup Iwo Odrowąż w obecności kardynała Grzegorza de Crescentiis – legata papieża Honoriusza, dokonał poświęcenia Bazyliki św. Trójcy. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że kościół św. Trójcy istniał już przed przybyciem dominikanów do Krakowa. ...
Przed Soborem Watykańskim II dzisiejsza niedziela nazywana była niedzielą Oculi. Antyfona śpiewana tego dnia na wejście głosi bowiem:
Przed kilkoma dniami rozpoczęliśmy Wielki Post – czas pokuty i nawrócenia. I w tym właśnie szczególnym okresie, już na samym początku w I niedzielę słyszymy w Liturgii Godzin: Ten dzień jest poświęcony Panu, Bogu waszemu. Nie bądźcie smutni i nie płaczcie. Nie bądźcie przygnębieni, bo radość w Panu jest waszą ostoją (czytanie z Jutrzni).
Wejście: Wody Jordanu W czasie dzisiejszej liturgii wspominamy chrzest Pana Jezusa w Jordanie. Nawiązując do tych wydarzeń, możemy rozpocząć liturgię od śpiewu Wody Jordanu. Przygotowanie darów: Duch Pański nade mną (ze zbiorów Ośrodka Liturgicznego)
Oktawa Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym. Z radością świętujemy przyjście na świat Zbawiciela, ale i wspominamy inne wydarzenia i postaci tak ważne dla nas, dla chrześcijan. Dziś liturgia zwraca naszą uwagę na Świętą Rodzinę. Oto stają przed nami Józef, Maryja i Jezus – rodzice, którzy przyjęli na siebie tak niezwykły dar, jakim było wychowanie dziecka przeznaczonego...
Wspominamy dzisiaj podczas liturgii Aniołów Stróżów. Gromadzimy się, aby dziękować Bogu za tych, których zesłał nam, aby nas strzegli, aby prowadzili właściwymi drogami, aby ułatwiali wybory. Dzisiejsze wspomnienie stawia nas przed pytaniem, kim są anioły, jakie ich wyobrażenie posiadamy, co właściwie o nich wiemy.
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej