Marian Grabowski

Marian Grabowski na Liturgia.pl

Dr hab. fizyki teoretycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Zajmuje się aksjologią nauki, etyką, antropologią filozoficzną. Autor m.in. książek: "Historia upadku", "Pomazaniec. Przyczynek do chrystologii filozoficznej", "Podziw i zdumienie w matematyce i fizyce".

  • Naiwnie o władcy i władczości

    3 lutego 2009

    Czy można inaczej niż naiwnie rozpocząć myślenie na temat idealnego obrazu władcy, na temat takiej ludzkiej cechy jak władczość w świecie, w którym nie udaje się dojrzeć ani jednego, ani drugiego? Nie dziwię się, że nie znalazł się nikt, by zainicjować dyskusję na zaproponowany temat, bo temat nie z tej ziemi.

  • Czym zdumiewają się ludzie w synagodze w Kafarnaum?

    30 stycznia 2009

    Przybyli do Kafarnaum i zaraz w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wolać: „Czego chcesz od nas Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty...

  • „Natychmiast”

    24 stycznia 2009

    Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus:...

  • Pierwszy czyn

    17 stycznia 2009

    Początkiem znaków Jezusa w Janowym sprawozdaniu jest przemiana wody w wino w Kanie. Jednak pierwszym czynem Jezusa – Syna Bożego jest w tej ewnagelii nadanie nowego imienia Szymonowi synowi Jana. Ten czyn inicjujący działalność Jezusa wart jest najwyższej uwagi. Nie jest to rozpoznawanie cudzego charakteru, ani tym bardziej przewidywanie przyszłości.

  • Chrzest Pański – objawienie Jezusowi jego duchowej tożsamości

    9 stycznia 2009

    A gdyby tak chociaż na chwilę zaprzestać teologicznych i skądinąd porywająch dywagacji o Chrzcie Pańskim, które idą gdzieś het od Ojców, gdyby dać sobie spokój z uwłaczającą prezentacją chrztu Jezusa jako przedstawienia, jakie wystawia Trójca dla zbudowania zgromadzonego ludu i po prostu starannie streścić ewangeliczny tekst?

  • Adoracja Dziecka III

    5 stycznia 2009

    Do Dziecka oprócz prostaczków, pobożnych starców przychodzą jeszcze tylko mędrcy – „znawcy nieba”. Gdy Jezus – Syn Boży zjawia się na świecie, to nikt więcej Go nie adoruje.

  • A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu.

    20 grudnia 2008

    Gdy czyta się starannie i słucha uważnie wbrew nudzie powtórzeń, gdy nie ucieka się od mszalnego tekstu Ewangelii w historyjki z życia, w „duchówki”, w egzegetyczne wymądrzania, ale się uporczywie przy nim trwa, to wtedy przemawia, zaskakuje nowością, olśniewa delikatnością Bożego działania, pozwala zachwycać się blaskiem Postaci.