Zagwozdka
A w jej roli Invitatorium - śpiewać czy nie śpiewać? Mniszki i bracia OP do tej pory zawsze je przed matutinum śpiewali (szczególnie, kiedy jeszcze śpiewali je w środku nocy i kiedy przez środek nocy rozumiano 1.00 a nie 6.00 rano.
Choć niektórzy nawet o 9.00 są zaspani, więc jak widać pojęcie „środka nocy” zależy od godziny położenia się spać, nie pór doby – cóż za postmodernistyczny przejaw indywidualizmu w postrzeganiu czasu…). Tak więc bracia i siostry dotychczas je śpiewali, ale przyszły wieści z innego zgromadzenia, że tak nie należy. Invitatorium ma być przed Jutrznią i basta!
Ale ono ładne jest, to Invitatorium (wspaniała, pojedyncza mocna nuta na „Rex” w antyfonie to tylko jeden ze smaczków). I dotychczas zwykle nie odmawialiśmy sobie przyjemności jego odmówienia a w zasadzie odśpiewania. Więc chóralnie i choralnie stwierdziliśmy, że śpiewamy: Diakon część zasadniczą a my antyfonę we właściwym jej rytmie. Pośpiewaliśmy dla próby, zabrzmiało nieźle. Trzeba będzie kontynuować.
Potem poszaleliśmy na lekkim, przyjemnym i ożywczym hymnie na trzy. Z powtórkami dotarliśmy do V antyfony, na której weszła spóźniona Pani Kierowniczka, twierdząc, że zza drzwi bardzo ładnie brzmieliśmy. Z pokorą uznaliśmy, że to musi być specyfika drzwi – widocznie są z filtrem. Jak to dobrze wiedzieć, gdzie ćwiczyć…
Na dobre zakończenie części z Diakonem zaśpiewaliśmy jeszcze główny werset I responsorium i nawet obyło się bez większych wpadek, po czym Diakon nas przeżegnał i pożegnał, a my pochyliliśmy się z troską nad III nokturnem wigilii Epifanii. Niestety, VIII responsorium nadal wykazuje, zaiste godną IV tonu, narowistość i trzeba będzie nad nim popracować. Nieprzewidywalne takie, zupełnie jak antyfona z Janem Chrzcicielem w wigilii I Niedzieli Adwentu – też po prorocku ciężka do interpretacji. Zwłaszcza tej właścwej.
Na koniec jeszcze warto wspomnieć, że zajrzała na naszą próbę Paulina, zainspirowana do tego przez PD Kantorkę. Mamy cichą nadzieję, że dołączy na stałe i pojawiły się nawet głosy, żeby wprowadzić nowe prawo: jak ktoś nie może przyjść przysyła zastępstwo. Czujcie się zaproszeni!
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wrocław: III Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego «Convivium...
Pasjonaci chorału gregoriańskiego będą mieli kolejną okazję do rozwijania swoich umiejętności «własnego śpiewu liturgii rzymskiej»... więcej
-
Przewodnik po Triduum: Śpiewy Liturgii Wigilii Paschalnej
Wielka Sobota to dzień ciszy. Król zasnął, aby obudzić otchłań, jak czytamy w Starożytnej Homilii... więcej
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Vigilantes - schola chorałowa
Uszy nie mają tego samego przywileju, co oczy, gdyż nie posiadają powiek (Giovanni Carlo Ballola). Vigilantes to schola chorałowa wykonująca wigilie świąt i uroczystości. Śpiewamy wspólnie od 4 lat.Jesteśmy związani z krakowskim Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Wizytówka grupy dostępna jest pod adresem http://www.liturgia.dominikanie.pl/grupa_choralowa,4.html