Wigilia Zesłania Ducha Świętego
Zmotywowany wpisem p. Piotra Chrzanowskiego o Wigilii Zesłania Ducha Świętego, spieszę donieść, że w trzeciej edycji Mszału Rzymskiego zwyczajnej formy rytu Wigilia ma się dobrze.
Od kilku lat odprawiamy tęże wigilię. Stosujemy ryt z załącznika. W ramach Wigilii udzielamy też sakramentu bierzmowania osobom dorosłym, które przygotowują się w ciągu roku akademickiego do przyjęcia sakramentu. Jest to nawiązanie nie tylko do sensu Uroczystości ale i do dawnej praktyki udzielania chrztu.
Akt pokuty przeprowadzamy według jego czwartej formy czyli przez pokropienie ze śpiewem gregoriańskim. Niestety nie śpiewamy Vidi aquam a Asperges me, ponieważ nie nauczyliśmy się jeszcze odpowiedniej antyfony. Stosujemy wszystkie czytania. Oczywiście śpiewamy je, jak to drzewiej bywało. Modlitwę eucharystyczną odmawiamy właściwą, to znaczy pierwszą, a komunii świętej udzielamy z konsekrowanych podczas mszy darów pod dwiema postaciami.
Staramy się, by wigilię poprzedzały nieszpory, a po niej nastąpiło matutinum, czyli dawna jutrznia. Z nieszporami nie jestem pewien, czy słusznie robimy. Cieszy fakt, że sto osób odmawia wspólnie nieszpory ale czy nie za wcześnie? Nie wiem.
Podsumowując, jeśli kto chce, niech naśladuje. Można. Zapraszam za rok.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Pomoce liturgiczne
Każdy ceremoniarz doskonale wie, że przygotowanie celebracji wymaga czasu i zaangażowania. Dlatego dziś udostępniamy Wam... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Propozycje śpiewów na...
W wigilię Zesłania Ducha Świętego gromadzimy się w wieczerniku z Maryją i apostołami, żeby czekać... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Między dwoma początkami
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma za sobą burzliwą przeszłość. Od chrzcielnych tradycji i nierozerwalnej więzi... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Tomasz Grabowski OP
Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.