Wierność łasce
Komentarz do czytań na XV Niedzielę zwykłą roku B
Wydaje mi się, że wszyscy oczekujemy tego czasu, gdy "ucałuje się sprawiedliwość i pokój. Gdy zapanuje sprawiedliwość wśród niesprawiedliwości, gdy wreszcie nadejdzie pokój tam gdzie go brakuje. A może już tego nie oczekujemy? Może zamarła w nas nadzieja, fundament chrześcijańskiego powołania?
Bo tak łatwiej żyć, bez emocji patrzeć na grzech, krzywdę i przemoc. I przechodzić spokojnie wobec tego na porządku dziennym. Nie pragnąć już niczego więcej bo tak łatwiej. Bo wiele naszych pragnień i marzeń zostało pogrzebanych w popiele codzienności i zgaszonych twardą i surową mową współczesnych Amazjaszy.
Dlatego Pan posyła swoich proroków i apostołów byśmy przez ich słowo przejrzeli. Są to niezmiernie niewygodni ludzie. Przemawiają do naszych serc by je poruszyć, by na nowo odżyło PRAGNIENIE w owych sercach złożone. I próżne są wysiłki kapłanów z Betel, by przepędzić proroków dzisiejszego czasu, by zagłuszyć wołanie Ducha danego nam jako zadatek przyszłego Nieba. Ducha, który wyciąga człowieka z jego ciemnej celi samotności, zwątpienia i niewiary. Ducha, który nieustannie świadczy, że wkrótce wszystkie nasze najgłębsze i prawdziwe pragnienia znajdą wypełnienie.
A wypełnienie Obietnicy jest blisko. Kiedy spotka się Twoje PRAGNIENIE z Jezusowym "PRAGNĘ" wypowiedzianym na Krzyżu, wtedy to spotka się ze sobą łaska i wierność. Łaska Boga i wierność człowieka. Wówczas ziemia naszego wygnania wyda swój owoc, a "Pan sam obdarzy szczęściem". Blisko jest nasze zbawienie…
Adam Wyszyński OP
Zobacz także
-
Licheń: Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” już po raz jedenasty
Od czwartku 4 lipca 2024 w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu... więcej
-
Licheń: Trwa 10. edycja warsztatów Ars Celebrandi...
W Licheniu rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi. Ok. 200 osób –... więcej
-
Triduum.liturgia.pl – tegoroczny portal na Wielki Tydzień
W tym roku zapraszamy Was na naszą stronę poświęconą obchodom Świętego Triduum Paschalnego. Dzięki współpracy... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.