Warszawa: Wystawa współczesnych ikon u dominikanów na Służewie

Prawie sto współczesnych ikon, wzorowanych na bizantyjskiej tradycji można od 5 czerwca oglądać na wystawie przy kościele ojców dominikanów na Służewie w Warszawie. Ekspozycja jest częścią trwającej w tamtejszym klasztorze międzynarodowej konferencji „Ikona dziś”, w której biorą udział eksperci historii i współczesności malarstwa ikonowego.

Ekspozycję otworzył m.in. bp Tadeusz Pikus z Warszawy, który podkreślił, ze ekspozycja stanowi dla nas wszystkich wyzwanie, abyśmy nie tylko nosili w sobie obraz boży ale również odzwierciedlali sobie podobieństwo Boga. Życzył wszystkim, którzy będą oglądać wystawę, aby ich serce mogło otworzyć się i przyjąć ten wielki dar, jakim jest świętość. „Życzę, aby spotkania z ikoną otworzyły serca na życie duchowe i na to, co jest najwspanialszym darem bożym, na świętość i miłość” – powiedział bp Pikus.

Na wystawę składa się prawie sto współczesnych ikon, wzorowanych i inspirowanych tradycją bizantyjską. Większość z nich pochodzi z Polski, niektóre dzieła z Europy środkowo-wschodniej. Te ostatnie zostały przywiezione na kilka minut przed otwarciem ekspozycji. Jak powiedział odpowiedzialny za organizację wystawy Mateusz Środoń, malarz ikon, pracujący przy klasztorze ojców dominikanów na Służewie w Warszawie największym problemem był dobór ikon, bowiem miały one być próbą wejścia w tradycję bizantyjsko-ruskiej ikonografii. Jak dodał Środoń zaprezentowane dzieła odzwierciedlają współczesne trendy w duchowości czy kulturze religijnej.

Nieprzypadkowo na ekspozycji pokazywane są ikony współczesne, bowiem wystawa jest częścią trwającej w klasztorze ojców dominikanów na Służewie międzynarodowej konferencji „Ikona dziś”. Biorą w niej udział ikonopisarze i badacze malarstwa ikonowego z Polski, Rosji, Grecji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Bułgarii, a także księża-historycy sztuki z Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Prelegenci dyskutują m.in. o arcydziełach sztuki bizantyńskiej, grafice cerkiewnej, doświadczeniu ikonopisarza, a także o relacjach między dawnym a współczesnym malarstwem ikonowym.

inf. KAI

 

Zobacz także