Warszawa: Międzynarodowa konferencja o współczesnej ikonie

O historii i znaczeniu ikony dla bizantyjskiej tradycji religijnej, roli ikonopisarza w kulturze prawosławnej oraz współczesnym malarstwie ikonowym rozmawiać będą uczestnicy międzynarodowej konferencji "Ikona dziś", która potrwa od 2 do 12 czerwca w klasztorze dominikańskim św. Józefa na warszawskim Służewie.

Głównym punktem konferencji będzie wernisaż wystawy ikon, w którym wezmą udział m.in. prawosławny abp Sawa oraz abp Kazimierz Nycz.

W konferencji biorą udział międzynarodowi eksperci historii i współczesności malarstwa ikonowego z Polski, Rosji, Grecji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Bułgarii, a także księża-historycy sztuki z Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Prelegenci mówić będą m.in. o arcydziełach sztuki bizantyńskiej, grafice cerkiewnej, doświadczeniu ikonopisarza, a także o relacjach między dawnym a współczesnym malarstwem ikonowym. Przedstawią także najważniejsze elementy odrodzenia malarstwa ikonowego w XIX i XX w. oraz zastanowią się nad kryteriami oceny współczesnej ikony jako dzieła sztuki.

Jednym z głównych wydarzeń konferencji będzie wernisaż wystawy "Ikona dziś", który odbędzie się w czwartek 5 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Solec 61. Gośćmi specjalnymi wernisażu będą prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Pantelis Carcabassis, ambasador Republiki Greckiej w Polsce.

W sobotę 7 czerwca o godz. 10.00 sprzed kościoła dominikanów na Służewie uczestnicy konferencji wyruszą na wycieczkę po warszawskich świątyniach, w których obejrzeć można zbiory malarstwa tradycji bizantyjskiej. Podobny wyjazd – po świątyniach Białostocczyzny – planowany jest na wtorek 10 czerwca.

Konferencja "Ikona dziś" potrwa do 12 czerwca. Odbywa się ona w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie. Jej organizatorami są: Instytut Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze św. Józefa oo. dominikanów na Służewie.

inf. KAI

 

Zobacz także