Warszawa: I Dzień Dziękczynienia – Msza na Polach Wilanowskich

Po raz pierwszy, 1 czerwca z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza obchodzono Dzień Dziękczynienia. Tłumy warszawiaków uczestniczyły na Polach Wilanowskich w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. Abp Nycz podczas liturgii wypowiedział Akt Dziękczynienia Polski. Dziękował w nim Bogu. za wolną Polskę i Jana Pawła II.

Metropolita warszawski na początku uroczystości zachęcał do dziękczynienia Bogu za wszelkie dary życia osobistego, narodowego i państwowego. W szczególności dziękował Bogu za wolną Polskę i za pontyfikat Jana Pawła II.

W homilii abp Nycz powiedział, że "za wypowiadanym wobec Boga i drugiego człowieka prostym słowem stoi postawa wdzięczności i przekonanie, że człowiek nie jest samowystarczalny". Metropolita podkreślał również, ze wdzięczność buduje jedność między ludźmi: w rodzinach i wszystkich społecznościach. Zasada wdzięczności, zaznaczył hierarcha, dotyczy także życia w naszej ojczyźnie.

Abp Nycz zachęcał do wdzięczności m. in. za "pierwszą europejską konstytucję sprzed dwustu lat, która uchwalił Sejm Czteroletni" a także za wybór na Stolicę Piotrową papieża Polaka w 1978 roku. – zwracał uwagę na szczególną potrzebę wdzięczności za odzyskanie wolności i niepodległosci w 1989 roku. -Na pamiątkę tego wydarzenia oraz papieskich pielgrzymek do Polski, w pierwszą niedzielę czerwca będzie co roku obchodzony Dzień Dziękczynienia – zapowiedział.

Wyraził też nadzieję, że wznoszona Świątynia Opatrzności Bożej będzie miejscem, gdzie Polacy będą przychodzili modlić się i uczyć historii swojej ojczyzny. Znajdzie się tam nowoczesne muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego, będzie panteon – miejsce pochówku zasłużonych Polaków.

– To jest wotum narodowe wszystkich Polaków żyjących w kraju i za granicą za wielkie dzieła, które dokonały się w historii Polski. Kolejne pokolenie będzie tutaj uczyć się patriotyzmu, Kościoła, nowej ewangelizacji na miarę potrzeb III tysiąclecia – podkreślił abp Nycz. Wyraził też życzenie, aby to miejsce było” narodowym, polskim przypomnieniem o obowiązku wdzięczności Bogu”.

Wcześniej specjalne orędzie od Prezedenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego odczytał jego kapelan, ks. Roman Indrzejczyk. "My, Polacy mamy wiele powodów do dziękczynienia w ponad 1000-letnich dziejach naszej ojczyzny, gdy dochodziło do nadzwyczajnych zdarzeń, poprzez opatrznościowe interwencje, zanoszone do Boga" – napisał prezydent.

Kaczyński przypomniał najbardziej znaczące przykłady Bożej opatrznościowej interwencji, m.in. obronę Jasnej Góry przed najazdem szwedzkim, cud nad Wisłą 1920 roku, wybór Polaka na Stolicę Piotrową i jego ocalenie z zamachu na Placu św Piotra.

"Pragnę zaznaczyć, że wraz z większością moich rodaków deklarujących wiarę religijną i jako wspólnota narodowa, jesteśmy spadkobiercami naszych przodków walczących o wolną Polskę. Winniśmy wyrazić wdzięczność Opatrzności Bożej, że wysiłki ich nie poszły w zapomnienie" – napisał Lech Kaczyński.

Eucharystii przy wznoszonej Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp a wraz z nim koncelebrowali: kard. Franciszek Macharski, abp Kazimierz Nycz, abp Tadeusz Gocłowski oraz warszawscy biskupi pomocniczy.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Rady Patronów Centrum Opatrzności Bożej: prezydent Ryszard Kaczorowski, premier Tadeusz Mazowiecki i marszałek Wiesław Chrzanowski. Obecni byli również przedstawiciele władz Warszawy z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele. Przybyli także przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych i samorządowych.

Po liturgii, na Polach Wilanowskich rozpoczął się Piknik Rodzinny. Jako pierwszy wystąpił z koncertem zespół „Arka Noego”. Po południu uczestnicy pikniku wypuścili w niebo tysiące baloników ze słowem „Dziękuję”. Do wieczora koncertować będą m.in zespoły: 2 Tm 2,3, Maleo Reggae Rockers, Rock Loves Chopin, RAZ, DWA, TRZY i Krzysztofa Krawczyka. Dzień zakończy się modlitwą o 21.37 – godzinie śmierci Jana Pawła II.

inf. KAI

 

Zobacz także