W Krakowie rozpoczęły się Dni Tischnerowskie

Msza św. odprawiona przez kard. Stanisława Dziwisza w intencji ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęła 10 maja w Krakowie szóstą edycję Dni Tischnerowskich. W kolegiacie akademickiej św. Anny zgromadzili się uczniowie, przyjaciele, rodzina i współpracownicy wybitnego duszpasterza i filozofa.

– Jesteśmy dziedzicami, jesteśmy spadkobiercami życia i myśli filozoficznej zmarłego przed sześcioma laty księdza Józefa – mówił do zgromadzonych w świątyni metropolita krakowski. Kard. Dziwisz podkreślał, że Dni Tischnerowskie są świadectwem, że liczne środowiska krakowskie podejmują "wciąż żywe i aktualne dziedzictwo myślenia według wartości". Mówił, że Msza św. w intencji ks. Tischnera sprawowana jest "z potrzeby serca i w duchu wdzięczności za jego ofiarną pracę naukowo-dydaktyczną, a także duszpasterską", obejmującą młodzież, ludzi nauki i kultury oraz mieszkańców Podhala i całej Polski. – Współczesnemu światu bardzo potrzebna jest światłość Chrystusa. My, Jego uczniowie mamy być światłością świata. Dlatego powinniśmy stale zgłębiać Bożą prawdę, bo tylko ona może oświetlić ciemne zakamarki ludzkiego serca i wyzwolić nas od wielorakich ograniczeń i zniewoleń – mówił metropolita krakowski i dodał, że ks. Tischner pozostaje "nieocenionym przewodnikiem" na tej drodze. – Przez wnikliwe poszukiwania filozoficzne otwierał się nie tylko na mądrość ludzką, ale i na mądrość Bożą. Uwidoczniło się to w sposób szczególny, kiedy na łożu cierpienia, w oparciu o Dzienniczek św. Faustyny zgłębiał tajemnicę Miłosierdzia Bożego – podkreślił kard. Dziwisz.

W programie VI Dni Tischnerowskich znalazły się: przegląd filmów poświęconych śmierci i nieśmiertelności, wykład "Dwuznaczność szczęścia", który wygłosi prof. Robert Spaemann, debata "Dobro i piękno", dyskusja o relatywizmie i fundamentalizmie oraz dyskusja "Sumienie w świecie wolności". W sobotę 13 maja odbędzie się majówka z udziałem młodzieży ze szkół, którym patronuje ks. Józef Tischner. Takich placówek jest w kraju 23. Podczas majówki zaplanowano m.in. prawykonanie hymnu szkół tischnerowskich. Dni Tischnerowskie są organizowane przez uczelnie, z którymi ks. Tischner był związany – UJ, PAT i PWST oraz przez Wydawnictwo Znak. W tym roku do grona organizatorów dołączyły: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera i Instytut Myśli Józefa Tischnera.

inf. KAI

 

 

Zobacz także