Tańce afrykańskie i muzyka góralska na święceniach kapłańskich w Polsce

Tańce afrykańskie i muzyka góralska towarzyszyły święceniom kapłańskim o. Mariusza Bartuzi ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, zwanych ojcami białymi. Uroczystość odbyła się 15 lipca w Miętustwie k. Nowego Targu. Mszy przewodniczył bp Józef Guzdek z Krakowa. Zaś 16 lipca neoprezbiter odprawił mszę prymicyjną dla górali z rodzinnej miejscowości.

Członkowie wspólnoty ojców białych przebywali wśród górali od ponad tygodnia. Efektem były m.in. śpiewy górali w języku wiernych z Afryki, których nauczyli się od ojców białych. "Utukuzywe, Ewe Baba Mungu, utukuzwe, Aleluya (Błogosławimy Ciebie Boże Alleluja) – śpiewali górale z zespołu "Mali Miętusianie". Ojcowie biali przygotowali specjalne słowniki z pieśniami w języku wiernych z Afryki z polskimi tłumaczeniami i transkrypcją tekstu. W czasie Mszy św. śpiewy afrykańskie przeplatały się ze śpiewem i grą kapeli góralskiej. "Moja osoba jest pięknym przykładem na uniwersalizm Kościoła. Korzenie wiary zdobyte tu pod Tatrami będę przekazywał mieszkańcom Algierii" – powiedział bardzo wzruszony o. Bartuzi.

Elementy góralskie i afrykańskie były także widoczne podczas Mszy prymicyjnej, którą o. Mariusz odprawił 16 lipca dla górali z rodzinnej miejscowości w kościele parafialnym w Miętustwie. Celebrans ubrany był w typowy ornat ze zdobieniami afrykańskimi. Po Mszy św. górale zebrali gromkie oklaski za połączenie tańca góralskiego z tańcem afrykańskim. "Nigdy nie spodziewałem się, że górale z ciupagami będą skakać jak Machaje" – powiedział z uśmiechem o. Mariusz Bartuzi.

Zgromadzenie Misjonarzy Afryki założył w 1868 roku arcybiskup Algieru, późniejszy kardynał Karol Lavigerie. Obecnie w zakonie ojców białych jest ponad 1900 duchownych, w tym 20 Polaków – ojców i braci studentów, działalnością misyjną obejmują 24 kraje afrykańskie.

inf. KAI

 

Zobacz także