Sympozjum „Kanonicy Regularni Laterańscy w Polsce”

We czwartek, 12 maja rozpoczęło się w Krakowie międzynarodowe sympozjum "Hereditatem Cognoscere - Kanonicy Regularni Laterańscy w Polsce dawniej i dziś". Sympozjum odbywa się w 600-lecie fundacji klasztoru kanoników regularnych laterańskich, którzy przybyli do Krakowa na zaproszenie króla Władysława Jagiełły w 1405 roku.

Fundator klasztoru podarował przybyłym do Krakowa kanonikom kościół Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. W najbliższą niedzielę zostanie nadany tej świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Będzie to dziesiąta bazylika w Krakowie, po katedrze na Wawelu, kościele Mariackim, św. Floriana, na Skałce, Dominikanów, Karmelitów na Piasku, Franciszkanów, Jezuitów oraz Cystersów w Mogile. W całej Polsce bazylik mniejszych jest około 40.

Przywilej używania nazwy "bazylika" może nadać tylko Stolica Apostolska. Miano bazyliki mniejszej noszą kościoły odznaczające się odpowiednią wielkością oraz walorami architektonicznymi. Świątynia powinna też cieszyć się szczególną godnością w diecezji np. z racji czczonego w szczególny sposób sławnego obrazu lub z racji jakichś szczególnych wydarzeń religijnych w historii diecezji. Musi być ośrodkiem promieniującego życia religijnego i duszpasterskiego.

Jak dodaje w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Krakowie, w bazylice trzy razy w roku ma być odprawiana uroczysta Msza św. w intencji Ojca Świętego: 22 lutego w święto Katedry św. Piotra, 29 czerwca w święto apostołów Piotra i Pawła oraz w dniu rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża. W bazylice powinien być herb papieski i powinna być ona miejscem rozważania dokumentów papieskich.

Kościół Bożego Ciała w Krakowie to to gotycka budowla stanowiąca urbanistyczny akcent rozległego kompleksu budynków, na który składa się orientowany kościół oraz fundowany w 1405 roku klasztor kanoników regularnych laterańskich, połączony z nim przejściem wspartym na arkadach. Pochowany jest w nim bł. Stanisław Kazimierczak. Jest to kościół trójnawowy, bazylikowy, bez transeptu – posiada natomiast luźno stojącą wieżę oraz malowniczą sygnaturkę. We wnętrzu na uwagę zasługuje ambona w kształcie łodzi i reprezentacyjny ołtarz główny z obrazami Tomasza Dolabelli.

Jak podaje "Dziennik Polski", przy okazji konferencji zorganizowano wystawę archiwaliów i starodruków biblioteki zakonnej, a także zabytków sakralnych i paramentów liturgicznych zgromadzonych w klasztorze i kościele.

na podst. "Dziennik Polski/Kronika Krakowska", 13.05.2005; KAI; Wikipedii oraz inf. wł.

Michał Wsiołkowski

Zobacz także