Sydney – rozpoczęły się XXIII Światowe Dni Młodzieży

Od procesji z krzyżem i ikoną Światowych Dni Młodzieży rozpoczęła się w Sydney uroczystość otwarcia XXIII ŚDM. Potrwa on do 20 lipca. W czwartek do 225 tys. młodych pielgrzymów z całego świata, w tym ponad 2 tys. Polaków, dołączy przebywający już w Australii papież Benedykt XVI.

Wniesione na nabrzeże Barangaroo krzyż i ikona otoczone były flagami najliczniej reprezentowanych państw, z których pochodzą uczestnicy ŚDM. Nieśli je członkowie Międzynarodowej Grupy Liturgicznej, którą tworzą delegaci poszczególnych narodów. Polskę reprezentują w niej Ania Jaworek i Jacek Garbaczewski.

Wraz z krzyżem, który towarzyszy ŚDM od początku i ikoną Matki Bożej, która dołączyła kilka lat temu, tym razem wniesiono również tzw. message stick – kij służący Aborygenom do przekazywania informacji. Jest on symbolem zaproszenia dla młodych rdzennych mieszkańców Australii do włączenia się w obchody ŚDM w Sydney.

Zebranych 140 tys. młodych z całego świata muzyką i tańcem powitali najpierw właśnie Aborygeni, jako pierwotni gospodarze tej ziemi. Następnie głos zabrał premier Australii. – Australia wita ŚDM w Sydney, święto wiary i życia – powiedział Kevin Rudd. Pozdrowił najliczniejsze grupy narodowe w ich językach, w tym po polsku, mówiąc: "Witajcie w Australii!". Odwołując się do chrześcijańskiej tradycji swego kraju, wyraził nadzieję, że chrześcijaństwo nadal będzie siłą dobra w świecie.

O 16.40 (8.40 czasu polskiego) rozpoczęła się Msza św. Jej głównym celebransem jest metropolita Sydney kard. George Pell, który także wygłosi homilię. Koncelebrują z nim m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii abp Philip Wilson i bp Anthony Fisher, główny koordynator XXIII SDM.

– Przynosicie ze sobą tchnienie Ducha Świętego. Dobrze, że jesteśmy tu razem – powiedział kard. Pell witając zebranych. Podobnie jak premier Rudd, również on – w imieniu Kościoła – pozdrowił pielgrzymów w rożnych językach: po niemiecku, hiszpańsku, francusku, włosku i angielsku.

Inf. KAI

 

Zobacz także