Sri Lanka: Azjatycki kongres liturgiczny

„Liturgia skrawkiem nieba na ziemi” – pod tym hasłem w Sri Lance rozpoczął się pierwszy Azjatycki Kongres Liturgiczny. Zorganizowała go Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pracom kongresu w nadmorskim mieście Uswatakeiyawa, nieopodal stołecznego Kolombo, przewodniczą prefekt watykańskiej dykasterii kard. Francis Arinze i jej sekretarz abp. Malcolm Ranjith.

Blisko 60 delegatów z 19 państw przedstawi referaty z prac krajowych komisji liturgicznych. Przewidziano pracę w grupach, dyskusje panelowe oraz udział delegatów w Eucharystiach sprawowanych w lokalnych parafiach.

– Liturgia jest kluczem do wszelkiej odnowy Kościoła – powiedział abp Ranjith prezentując kongres na konferencji prasowej. Przypomniał, że w liturgii sprawujemy to, w co wierzymy, abyśmy mogli tym żyć. Soborowa konstytucja „Sacrosanctum Concilium“ o liturgii miała na celu wzrost życia chrześcijańskiego i utwierdzenie wszystkich wierzących w powołaniu do wspólnoty Kościoła. Mylna interpretacja tej konstytucji doprowadziła do różnorodnych nadużyć, co z kolei zaowocowało osłabieniem wiary – dodał abp Ranjith.

Jako przykład podał m.in. zanik poczucia rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. Dlatego Benedykt XVI, poważnie zaniepokojony osłabieniem czci wobec Eucharystii oraz nadużyciami w jej sprawowaniu, polecił organizowanie regionalnych spotkań z biskupami – wyjaśnił watykański hierarcha.

Azjatycki Kongres Liturgiczny potrwa do 21 września. Jest drugim tego rodzaju spotkaniem po afrykańskim kongresie w Ghanie.

inf. KAI

 

Zobacz także