Skrzatusz: W sobotę pielgrzymka dziękczynna za Summorum Pontificum

W sobotę, 14 października koszalińskie środowisko wiernych Tradycji Łacińskiej organizuje III Pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu. Pątnicza inicjatywa zrodziła się jako dziękczynienie za motu proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI.

W latach 2009-2014 – w kolejne rocznice obowiązywania dokumentu – pielgrzymi zdążali do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (Gołogóra, wzgórze Krzyżanka). Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu stało się celem pielgrzymów w 2015 roku – wtedy to do pątników z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dołączyła grupa wiernych z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Skrzatusz został wybrany nieprzypadkowo: sanktuarium diecezjalne położone jest w północnej Wielkopolsce (nieopodal Piły), a jego dogodne położenie i stosunkowo niewielka odległość z licznych ośrodków północnej i zachodniej Polski oraz bliskość Niemiec przyczyniły się do tego, że do w kolejnym roku do Tronu Matki Boskiej Bolesnej przybyło ok. 120 pielgrzymów: najwięcej z metropolii szczecińsko-kamieńskiej (z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej), metropolii poznańskiej (wierni z archidiecezji poznańskiej) oraz metropolii gnieźnieńskiej (z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i włocławskiej); w Skrzatuszu nie zabrakło również wiernych z metropolii gdańskiej (z archidiecezji gdańskiej i diecezji toruńskiej). Najdłuższy dystans przebył pątnik z diecezji łowickiej – pokonał aż 360 kilometrów.

Tegoroczną pielgrzymkę otworzy konferencja ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB z Piły pt. „Tryumf Maryi i Kościoła w wizji św. Jana Bosko”. Po wykładzie przyjdzie czas na najważniejszą część pielgrzymki – uroczystą Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawi ks. dr Tomasz Mędrek (Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie). Przed wspólną modlitwą różańcową zaplanowano m.in. spotkanie z Andrzejem Moszczyńskim (Czciciele Niepokalanej Matki Miłosierdzia), który przybliży temat szerzenia idei doskonałego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie – część integracyjna: pielgrzymi będą mogli przybliżyć swoje środowiska, wymienić cenne doświadczenia i nawiązać kontakty.

Zgłoszenia grup zorganizowanych i pielgrzymów indywidualnych (orientacyjna liczba pielgrzymów, dane księdza – opiekuna grupy lub innej osoby kontaktowej, zapotrzebowanie na obiady) można kierować na adres mailowy: tradycja.koszalin@gmail.com lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Michał Wsiołkowski

Michał Wsiołkowski na Liturgia.pl

Studiował psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II i Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zaangażowany w Ośrodek od początku (2004). Był autorem i redaktorem portalu www.pascha.org.pl oraz późniejszego serwisu www.liturgia.dominikanie.pl i www.liturgia.pl. Mąż i ojciec, czynny ministrant, animator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej (od 2002, obecnie w gałęzi rodzinnej). Miłośnik włoskiej kultury, kawy i kuchni. Pasjonat Apple.