Skrzatusz: W sobotę pielgrzymka dziękczynna za Summorum Pontificum
W sobotę, 14 października koszalińskie środowisko wiernych Tradycji Łacińskiej organizuje III Pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu. Pątnicza inicjatywa zrodziła się jako dziękczynienie za motu proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI.
W latach 2009-2014 – w kolejne rocznice obowiązywania dokumentu – pielgrzymi zdążali do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (Gołogóra, wzgórze Krzyżanka). Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu stało się celem pielgrzymów w 2015 roku – wtedy to do pątników z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dołączyła grupa wiernych z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Skrzatusz został wybrany nieprzypadkowo: sanktuarium diecezjalne położone jest w północnej Wielkopolsce (nieopodal Piły), a jego dogodne położenie i stosunkowo niewielka odległość z licznych ośrodków północnej i zachodniej Polski oraz bliskość Niemiec przyczyniły się do tego, że do w kolejnym roku do Tronu Matki Boskiej Bolesnej przybyło ok. 120 pielgrzymów: najwięcej z metropolii szczecińsko-kamieńskiej (z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej), metropolii poznańskiej (wierni z archidiecezji poznańskiej) oraz metropolii gnieźnieńskiej (z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i włocławskiej); w Skrzatuszu nie zabrakło również wiernych z metropolii gdańskiej (z archidiecezji gdańskiej i diecezji toruńskiej). Najdłuższy dystans przebył pątnik z diecezji łowickiej – pokonał aż 360 kilometrów.
Tegoroczną pielgrzymkę otworzy konferencja ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB z Piły pt. „Tryumf Maryi i Kościoła w wizji św. Jana Bosko”. Po wykładzie przyjdzie czas na najważniejszą część pielgrzymki – uroczystą Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawi ks. dr Tomasz Mędrek (Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie). Przed wspólną modlitwą różańcową zaplanowano m.in. spotkanie z Andrzejem Moszczyńskim (Czciciele Niepokalanej Matki Miłosierdzia), który przybliży temat szerzenia idei doskonałego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie – część integracyjna: pielgrzymi będą mogli przybliżyć swoje środowiska, wymienić cenne doświadczenia i nawiązać kontakty.
Zgłoszenia grup zorganizowanych i pielgrzymów indywidualnych (orientacyjna liczba pielgrzymów, dane księdza – opiekuna grupy lub innej osoby kontaktowej, zapotrzebowanie na obiady) można kierować na adres mailowy: tradycja.koszalin@gmail.com lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Tradycyjnie w Skrzatuszu – pielgrzymka dziękczynna za...
W sobotę, 14 października 2017 do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu już po raz... więcej
-
Licheń: Zakończyły się czwarte Warsztaty Ars Celebrandi
Ars Celebrandi, największe w Polsce i całej Europie Wschodniej warsztaty tradycyjnej liturgii łacińskiej, odbywały się... więcej
-
Paix liturgique na Ars Celebrandi: opinia polskich...
Polscy katolicy życzliwie odnoszą się do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i chcieliby... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Michał Wsiołkowski
Studiował psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II i Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Zaangażowany w Ośrodek od początku (2004). Był autorem i redaktorem portalu www.pascha.org.pl oraz późniejszego serwisu www.liturgia.dominikanie.pl i www.liturgia.pl. Mąż i ojciec, czynny ministrant, animator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej (od 2002, obecnie w gałęzi rodzinnej). Miłośnik włoskiej kultury, kawy i kuchni. Pasjonat Apple.