Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej ustanowione w Warszawie

Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie-Niedźwiadku w Warszawie został 13 maja ogłoszony sanktuarium. Dekret metropolity warszawskiego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w sprawie ustanowienia sanktuarium odczytał w czasie Mszy św. bp Tadeusz Pikus. Uroczystości trwały w parafii od rana. Podczas Mszy wygłaszane były okolicznościowe kazania. Wierni odmawiali też litanie do błogosławionych dzieci fatimskich: Hiacynty i Franciszka, wystawione były ich relikwie.

W godzinie miłosierdzia odprawiona była Koronka do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus. W czasie Eucharystii odczytał on dekret metropolity warszawskiego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w sprawie ustanowienia sanktuarium. Dekret przewiduje m.in., że zawsze 13 maja będzie w parafii odpust, a także każdego 13 dnia miesiąca od maja do października oraz we wspomnienie pastuszków z Fatimy – Hiacynta i Franciszka, czyli 20 maja.

Homilię wygłosił redaktor naczelny "Niedzieli" ks. dr Ireneusz Skubiś. Zachęcał w niej do czynienia sanktuariów z naszych rodzinnych domów m.in. poprzez kultywowanie w nich kultury chrześcijańskiej.

Znajdujący się na osiedlu Niedźwiadek w Warszawie-Ursusie Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej został wybudowany jako wotum dziękczynne parafian za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r. świątynię konsekrował w 1997 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Świątynia została wzniesiona w latach 1984-1991; jest to jedyny kościół w archidiecezji warszawskiej pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Początek parafii na Niedźwiadku związany jest z zorganizowaniem w 1982 r. przez proboszcza ks. kan. Rocha Walczaka, głównego inicjatora i wykonawcy budowy świątyni, ośrodka duszpasterskiego w prowizorycznej, wybudowanej w ciągu dwóch miesięcy kaplicy. Dwa lata później rozpoczęta została budowa kościoła, a już w 1991 r. w świątyni można było odprawiać Msze św.

Wystrój wnętrza zaprojektował architekt z Krakowa Maciej Kauczyński. Na terenie parafii mieszka ponad 17 tys. wiernych, obejmuje ona obszar 17,5 tys. km kw. W parafii istnieje ponad 40 Kół Żywego Różańca. W roku 1991 Ruch Maryjny z Fatimy ofiarował parafii drewnianą figurę Matki Bożej Fatimskiej, która została ustawiona w kościele. Figurę tę pobłogosławił 9 czerwca 1991 r. w Warszawie Jan Paweł II. Na terenie parafii istnieją liczne wspólnoty religijne: Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie, "Wieczernik"; jest ponad 70 ministrantów.

inf. KAI

 

Zobacz także