Przyćmiony blask Jasnej Góry

Wydawać by się mogło, że najbardziej znana i czczona w tym kraju jest Matka Boża w swej ikonie jasnogórskiej. 26 sierpnia obchodzimy Jej uroczystość.

Tymczasem w liturgii godzin przewyższa ją inna – dzień Matki Bożej z Kalwarii Zebrzydowskiej. 13 sierpnia są własne antyfony w oficjum czytań i – co zdarza się naprawdę tylko w największe uroczystości, jak np. w dniu Niepokalanego Poczęcia czy Wzięcia do nieba! – własne antyfony i czytania w modlitwie w ciągu dnia. Niesamowite. Matka Boska Częstochowska już na to nie zasłużyła.

Może to dlatego, że Kalwaria Zebrzydowska związana była z Janem Pawłem II? Jakby nie było, dla mnie to jakaś nielogiczność tekstów brewiarzowych.
 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.