Przestroga przed nieodpowiednią muzyką podczas liturgii

Do liturgii wkradają się często śpiewy i utwory muzyczne, które nie spełniają wymogów kościelnych - stwierdził biskup tarnowski Wiktor Skworc otwierając w sobotę, 1 października w Tarnowie I Kongres Muzyki Liturgicznej diecezji tarnowskiej. Uczestnicy spotkania dyskutowali o muzyce w czasie sprawowania Eucharystii.

Celem spotkania było propagowanie właściwej muzyki wykonywanej w czasie liturgii oraz podnoszenie jej poziomu. W kongresie wzięli udział muzycy kościelni, organiści, dyrygenci, kantorzy i psałterzyści z terenu diecezji tarnowskiej.

Otwierając kongres bp Wiktor Skworc podkreślił, że wielka godność Eucharystii domaga się, by w czasie jej sprawowania muzyka liturgiczna odznaczała się odpowiednimi przymiotami, wśród których dokumenty ustawodawstwa kościelnego wymieniają świętość i piękno formy oraz uniwersalność. Ordynariusz tarnowski przyznał, że do liturgii wkradają się często śpiewy i utwory muzyczne, które nie spełniają wymogów kościelnych. Na dodatek swoim stylem i treścią nie zgadzają się z duchem służby Bożej i powodują zgorszenie wśród wiernych jak i samych duszpasterzy.

W czasie kongresu odbyły się dyskusje panelowe w trzech grupach. Uczestnicy zajmowali się śpiewami celebransa i wiernych w liturgii Mszy św., rolą organisty i muzyki organowej w liturgii oraz miejscem kantora, chóru i scholii w czasie Mszy św. Do uczestników kongresu bp Skworc zaapelował, aby poprzez muzykę starali się nieść człowiekowi orędzie Dobrej Nowiny. – Róbcie wszystko, aby jej służebna rola wobec Sacrum pełniona była zawsze z najwyższym pietyzmem – podkreślił.

Zdaniem bp. Skworca, muzycy kościelni i organiści powinni pojmować swoją pracę jako misję, nie tylko w kategoriach służby czy pomocy w celebracji liturgicznej, ale także w kategoriach ewangelizacyjnych. Ma to być głoszenie Dobrej Nowiny, a jednocześnie manifestacja osobistej wiary.

inf. KAI

 

Zobacz także