Przerywając mowę…

Z antologii pt. Humor w Ewangelii

Perykopę Łk 11, 27-28 śmiało można by umieścić w takiej właśnie antologii. Nawiasem mówiąc poczesne miejsce w tej antologii przypadłoby zapewne opowieści, jak to św. Piotr ubrał się przed skokiem do wody, nie zważając przy tym, że szybciej dopłynąłby łodzią.

Gdy Jezus przemawiał, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś. Lecz On rzekł: Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je.
 
Nietrudno to sobie wyobrazić: Jezus mówi ważne rzeczy, aż tu nagle ni stąd ni zowąd jakiejś pani wyrywa się okrzyk zachwytu. Już ten moment jest zabawny. Kto chce, niech uzna tę panią za prototyp słuchaczy, zważających nie tyle na treść, co na własne wrażenia. Mniejsza z tym, idźmy dalej. Humorystyczna jest też odpowiedź; humorystyczna i finezyjna. Jest tu łagodne skarcenie gadatliwego człowieka, ale i – jak zazwyczaj w Ewangelii – wzniesienie się ponad doraźną sytuację. A więc nie tylko: Słuchaj zamiast przerywać, ale i Słuchanie daje udział w błogosławieństwie.
 
Głębszy komentarz do tej perykopy można znaleźć gdzie indziej. Tu tylko blogowy zapisek.
 
Swoją drogą, ktoś się ostatnio oburzył na papieża, że podczas mszy św. w Brnie poprosił o powstrzymywanie się od oklasków i okrzyków. Nietrudno byłoby złośliwie skomentować i prośbę papieża, i wspomniane oburzenie. Przyjąłem decyzję papieża ze zrozumieniem, pamiętając zarazem, jak Jan Paweł II w 1979 stwierdził, że przerywający mu ludzie niejako mówią kazanie wraz z nim.

Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.