Przemyśl: grekokatolicy obchodzili Święto Jordanu

Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak przewodniczył 19 stycznia w Przemyślu greckokatolickim obchodom Święta Jordanu. Jest to święto, podczas którego wspomina się chrzest Jezusa Chrystusa przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan. Po litrgii odbyła się tradycyjna procesja nad San, gdzie abp Martyniak dokonał poświęcenia wody, a następnie udzielił błogosławieństwa.

W liturgii w przemyskiej cerkwi Świętego Jana Chrzciciela uczestniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz wielu innych kapłanów obrządku greckokatolickiego i łacińskiego. Obecny był także prezydent Przemyśla Robert Choma oraz przedstawiciele ukraińskich organizacji społeczno-kulturalnych i młodzież ukraińskiej szkoły im. ks. Markijana Szaszkiewicza w Przemyślu.

W homilii abp Martyniak nawiązał do fragmentów „Tryptyku Rzymskiego”, w którym Jan Paweł II pisze m.in. o „Źródle”, jako tajemnicy początku, do którego staramy się dotrzeć i zrozumieć. „Dzisiaj wciąż stoimy i pytamy o tę Wielką Tajemnicę, zakrytą od wieków. Ta tajemnica Boga w Trójcy jest obecna od chwili zaistnienia świata” – powiedział metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Po liturgii licznie przybyli wierni przeszli ulicami miasta nad rzekę San. Procesję prowadzili świczkoności- akolici, diakoni z Ewangelią, krzyżem i kadzidłem. Zgodnie z tradycją, w czasie obrzędu poświęcenia celebransi prosili Ducha Świętego o obdarowanie wody mocą leczniczą dla dobra duszy i ciała.

Kapłani błogosławili wodę trzema trójramiennymi świecznikami, tzw. trykyrionem, oraz trzykrotnie błogosławią ją krzyżem, zanurzając go w wodzie. W tym czasie wierni śpiewali tropar: "Koły wo Jordani chrestywsia…" ("Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś…").

Po odśpiewaniu ektenii (odpowiednik modlitwy wiernych w obrządku łacińskim) metropolita Jan Martyniak przystąpił do poświęcenia wód Sanu. Wziąwszy w prawą rękę potrójny świecznik, symbolizujący Trójcę Świętą, zrobił nim znak krzyża w wodzie Sanu, wypowiadając przy tym słowa: „ Wielkiś Ty o Panie i dziwne są dzieła Twoje, i nie ma takiego słowa, które by w zadowalający sposób wyśpiewywało cuda Twoje”. Obrzęd poświęcenia wody kończył się trzykrotnym zanurzeniem krzyża w Sanie.

Jako symbol obecności Ducha Świętego praktykowany jeszcze zwyczaj wypuszczania gołębia w trakcie obrzędu święcenia wody. Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie duszpasterskich odwiedzin rozpoczynających się tego dnia.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 100 tysięcy.

inf. KAI

 

Zobacz także