Propozycje doboru pieśni na IV niedzielę Wielkiego Postu
W Ewangelii Jezus w rozmowie z Nikodemem przywoła obraz węża wywyższonego przez Mojzesza na pustyni, który uratował Izraelczyków. To prefiguracja Jego męki i krzyża, niosących nam nowe życie. Śpiew wprowadza w adorację krzyża, a także temat wszystkich czytań, jakim jest łaska zbawienia.
Propozycja I – Małgorzata Kowalczuk
Wejście: Krzyżu święty nade wszystko (Niepojęta Trójco, s. 183) lub Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony (Siedlecki)
Nasze zbawienie nie musiało dokonać się przez cierpienie i śmierć Jezusa, ale Bóg w swym wielki miłosierdziu – o czym pisze św.Paweł w liście do Efezjan – pragnął w ten sposób okazać Swą nieskończoną miłość i dobroć, zblizyć się do człowieka, by go "przywrócić do życia", wywyższyć i wskrzesić jak Swego Syna.
Jezus odkrywa przed nami cel swego przyjścia na świat – nie po to, by potępić, ale by nas zbawić, choć na to nie zasługujemy.
Nasza grzeszność sprawia, że bardziej "miłujemy ciemność niż swiatlość". Pieśń może pomóc w rozważaniu słów Jezusa: "Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła".
Zostaliśmy przez Boga stworzeni do nadziei, która rodzi się w cierpieniu, umieraniu, pokorze…Ale nas nie zawiedzie.
Zobacz także
-
Nowy album muzyczny „Msza Różańcowa” od dziś...
Na październik – miesiąc różańcowy – Dominikański Ośrodek Liturgiczny przygotował nową kompozycję, zatytułowaną „Msza Różańcowa”.... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Pomoce liturgiczne
Każdy ceremoniarz doskonale wie, że przygotowanie celebracji wymaga czasu i zaangażowania. Dlatego dziś udostępniamy Wam... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Propozycje śpiewów na...
W wigilię Zesłania Ducha Świętego gromadzimy się w wieczerniku z Maryją i apostołami, żeby czekać... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.