Propozycja doboru pieśni na uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła

„Ty nam pozwalasz z radością oddawać cześć świętym apostołom Piotrowi I Pawłowi. Piotr pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa i z nawróconych Izraelitów założył pierwszy Kościół. Paweł otrzymał łaskę jasnego rozumienia prawd wiary i stał się nauczycielem narodów pogańskich” (fragm. dzisiejszej prefacji).

Wejście: Psalm 145 (m.:P. Bębenek, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.II, str. 406)

Ta pieśń doskonale nadaje się na początek dzisiejszej liturgii, gdyż mówi o świętych i można to określenie odnieść zarówno do św. Piotra i Pawła, jak i do nas samych. Niech ten śpiew będzie radosnym, a zarazem uroczystym uwielbieniem Boga i Jego dzieł.

Przygotowanie darów: Łaska Pana (t. i m.: P.Pałka, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.I, str. 280)

Jezus mówi dziś, że Szymon jest szczęśliwy, gdyż usłyszał głos Ojca. Myślę, że udało się to dlatego, że Piotr był otwarty na Bożą łaskę. Módlmy się tą pieśnią, żebyśmy byli w tym podobni do niego.

Komunia: Zbudź się, o śpiący (m.: D.Kusz OP, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.II, str. 252)

Ta pieśń to w moim odczuciu wezwanie do świętości – bliskości Boga, która ma nastąpić natychmiast, tu i teraz, jak przebudzenie ze snu. Zwrotki mówią o nadziei zbawienia, życia wiecznego w Bogu, tak jak św. Paweł w II czytaniu: „Wyrwie mię Pan od wszelkiego złego czynu i wybawi mię, przyjmując do swego królestwa niebieskiego”. Poruszają też ważny w kwestii naszego apostolstwa wątek: skąd mamy brać siłę i odwagę do głoszenia Słowa Bożego, życia Dobą Nowiną.

„Zbudź się, o śpiący”
fragm. z płyty „Pieśń o nadziei”
http://www.liturgia.pl/sklep/fragmenty/piesn_o_nadziei/06.mp3

Uwielbienie: O Christe, Domine Jesu (t. i m.:Taize, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.I, str. 303)

To jedna z najbardziej niezwykłych pieśni, jakie znam, gdyż w ogóle nie skupia na sobie samej (muzyka, technika, etc.), tylko na Bogu. Dzieje się tak za sprawą prostej melodii, ostinatowego charakteru i banalnej (a zarazem pięknej) harmonii w połączeniu z głęboko modlitewnymi słowami. Słowem: pieśń ta jest kontemplacyjna i moim zdaniem powinna zabrzmieć podczas dzisiejszej liturgii, jako wyrażenie naszej potrzeby bliskości Boga, pragnienia bycia z Nim.

Zakończenie: Psalm 62 (m.:D.Kusz OP, śpiewnik Niepojęta Trójco, t.II)

Tej pieśni również nie może dziś zabraknąć, ponieważ mówi o tym, że nasze zbawienie i szczęście jest tylko w Bogu i nigdzie indziej. Poza tym jest to dobrze skomponowana pieśń, gdyż muzyka mówi o tym samym, co słowa, dzięki czemu sprzyja modlitwie.

Zobacz także

Urszula Rogala

Urszula Rogala na Liturgia.pl

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność: kompozycja). Komponuje utwory solowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe, a także muzykę filmową i liturgiczną. Jej kompozycje były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, między innymi podczas paru edycji Uczniowskiego Forum Muzycznego (m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego), podczas cyklu koncertów symfonicznych w ramach projektu Nova Hereditas, na wielu koncertach w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, a także podczas koncertu członków orkiestry Opéra Royal de Wallonie (Belgia). Od wielu lat śpiewa i dyryguje w scholach parafii oo. Dominikanów na Służewie w...